Birlik ve beraberlik üzerine

0
169

Şehit dedelerimizin kanlarından rengini alan bayrağımız ve milli sınırlarımız bu ülkede yaşayan ve Türkiye cumhuriyeti kimliğine sahip tüm vatandaşların ortak değerleridir.

Değerli dostlar bu yazımda sektör dışında kalan bence önemli ve sizlerle ortak değerlerde buluştuğumuza inandığım bir konuda dertleşmek istedim. Son yaşadığımız ve bir daha yaşanmasını istemediğimiz Van, Erciş depreminden ülkede yaşayanlar olarak çıkartmamız gereken birçok dersler var. Öncellikle depremde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara şifalar, depremde eşini, çocuğunu, kardeşini, babasını, anasını, akrabasını, komşusunu kaybedenlere sabır ve baş sağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun.

Büyük Türkiye hayali

Millet olarak kuzeylisiyle, güneylisiyle, doğulusu, batılısı ile çok önemli bir sınav verdik ve vermeye de devam ediyoruz. Kötü ve sıkıntılı günlerde kenetlenmek, birlik olmak Türk milletinin asil kanında vardır. Birazda iyi günlerimizde hoş görülü olmayı, kardeşliğimizi pekiştirmeyi başarabilsek büyük Türkiye hayallerimize milletçe çok kısa sürede ulaşabileceğiz. Tam bunu başarmaya çalıştığımızda büyük Türkiye’den çekinen, korkan Türkiye düşmanları her türlü entrikayı tezgâhlamak için tüm yollara başvuruyorlar. Ne yazık ki iradesi zayıf olan bazı iç mihraklarda bu Türkiye düşmanlarının tuzaklarına düşerek sudan sebepleri sorun gibi gösterip kardeşliğimizin bozulmasına çanak tutuyorlar. Hak aramak, daha çok demokrasi istemek için terörist olmak, insan canına kıymak mı gerekir?

Kardeşlik ve dayanışma

Bırakalım insanlar kendilerini nasıl ifade etmek istiyorlarsa o şekilde ifade etsinler. Türküm diyen de Türkiyeliyim diyen de bizim kardeşimizdir. Bu ülkeyi dedelerimiz insanüstü bir başarı göstererek bizlere bıraktılar. Omuz omuza savaşarak şehit ya da gazi olan dedelerimizin başarısında kardeşlik ve dayanışma vardı. Aynı dayanışmayı biz torunlar olarak göstermek dedelerimize karşı sorumluluğumuzdur. Şehit dedelerimizin kanlarından rengini alan bayrağımız ve milli sınırlarımız bu ülkede yaşayan ve Türkiye cumhuriyeti kimliğine sahip tüm vatandaşların ortak değerleridir. Bu ortak değeri benimseyen, sahiplenen, koruma içgüdüsüne sahip herkesle her şeyi medeni değerler içerisinde konuşabilir, tartışabiliriz. Bu manevi değerlere sahip olanlar birbirinden daha az değerli görülemez.

Bu ülke hepimize yeter

Artık aklımızı başımıza almalıyız. Bu depremde gösterilen kardeşliğe zeval getirecek davranışlara prim vermemeliyiz. Türk milleti akıllıdır, belki de dünyada en çok pratik zekâya sahip tek millettir. Büyük Türkiye olmak yolunda ilerleyen ülkemizin önüne taş koymak için her yolu deneyen ve deneyecek olan Türkiye düşmanlarına aklımızla cevap verelim. Yakın tarihte parçalanmış ülkelerin durumlarının ne olduğuna, ayrılanlar ve kalanlar olarak iki yakalarının bir araya gelmediğine iyi bakalım. Zayıf bir Türkiye hiç birimizi koruyamaz, hiç birimize kucak açamaz. Türkiye varsa Türk de vardır, Türkiyeli de vardır. Bu güzel ülke hepimize fazlasıyla yeter.

Fotoğrafa iyi bakalım

Hükümetiyle milletiyle, maddi ve manevi değerlerimizle Van da, Erciş’te tüm millet olarak sergilediğimiz fotoğrafa iyi bakalım. Özellikle beyinleri yıkanarak yürekleri taşlaşmış olan kardeşlerimiz bu fotoğrafa siz daha çok bakın ve sizi tuzağa düşüren alçakları elinizin tersi ile iterek kendi öz kimliğinize dönün. Sakin ve aklıselim bir düşünceye bürünerek sizi özgür bir millet olmak mı mutlu eder, yoksa başka milletlerin uşağı, oyuncağı olmak mı mutlu eder, bir düşünün. Ekonomik olarak özgür, siyasi olarak bağımsız, halkının refahını gün ve gün attıran, demokratik hak ve özgürlüklerin yaşandığı büyük Türkiye için birimiz hepimiz, hepimiz birimiz olmak için ülke olarak afetler mi yaşamalıyız? Tüm ulusumuzun kurban bayramını kutlar, afetsiz, terörsüz daha müreffeh bir hayat dilerim.

Mehmet Ali Özkan
mehmetaliozkan@gmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here