Yönetim, liderlik, pazarlama ve iletişim

0
122

Avrupa’da, Amerika’da tarihe imza atmış büyük yazarların, düşünürlerin eserleri üzerine birçok araştırmalar yapılıyor; bu araştırmalar sadece edebiyat veya düşünce açısından değil, aynı zamanda farklı disiplinler açısından da ortaya koyuluyor. Özellikle yönetim, liderlik, pazarlama ve iletişim gibi iş hayatıyla ilgili yeni alanlarda bu eserler üzerine yapılan çalışmalar oldukça ilgi çekicidir.

Örneğin Shakespeare üzerine yapılan bu tür çalışmalar bir araya getirilse sanırım küçük bir kütüphane oluşur.

Shakespeare’de yönetim, Shakespeare’de liderlik sırları, Shakespeare’den iletişim ilkeleri gibi birçok eser, yeni çalışma alanlarının ilkelerini bu eserlerden çıkarmaya çalışıyor.

Bu örnekleri görünce düşünmüşümdür, bizim kültürümüzü inşa eden büyük yazarların, düşünürlerin eserleri üzerine niçin yeni çalışmalar yapılmıyor, diye.

Örneğin Mevlana. Mevlana’nın Mesnevi’si bu gözle okunduğunda onun içinden çok değerli yönetim, liderlik ve iletişim ilkeleri çıkabileceğine inanıyorum.

Yine bizim kültürümüzün temel eserlerin “Kelile ve Dinme” mesela. Kelile ve Dimne adlı eser yüzyıllar ve yüzyıllar önce Hindistan’da prenslerin yetiştirilmesi için okutulan, iki çakalın başından geçen hayvan hikâyelerinden oluşuyor. Daha sonra Türkçe’ye çevrilmiş ve yüzyıllarca bu coğrafyada okunmuş, insanların yaşamına yön vermiş. Verdiği dersler yönetim ve liderlik konusunda insan doğasının değişmez yapılarına işaret ediyor.

İş hayatının ilkelerini klasik eserlerde bulabilir miyiz, demeyin. Onlarda saklı olan bilgi hazinesi insanoğlunun değişmez karakterini bize gösteriyor. Büyük düşünürler, büyük kalemler çağlarını kendi ruhlarının havanında döverek, ondan çıkan özü insanoğlunun faydasına sunuyorlar.

Yönetim, liderlik, iletişim gibi alanlar isimleri yeni koyulmuş olsa da insanoğlunun varolduğundan beri içinde yaşadığı alanlardır.

Geçmiş kültürümüzde bugünün dünyasına yansıyan aynalar bulabileceğimize inanıyorum. Bu alanda yazılmış eserler az olsa da, bu eserleri bir başka gözle okumak bize yeni değerler, bakış açıları kazandıracaktır.

Sağlıcakla kalın.

Orhan TAŞOVA
otasova@medikalplus.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here