Sağlık Bakanlığı Hastanelerinin sayısı artıyor

0
133
yeni-hastane-alasehir

yeni-hastane-alasehirBakanlık, Sağlıkta Dönüşüm Programı Projesi kapsamında yeni yapacakları, sağlık tesislerinin proje aşamasında uyulması gereken şartları da belirledi.

Ülke genelinde yeni Devlet Hastaneleri inşaatları hızla devam ederken, mevcut birçok hastaneye ise ek binalar yapılıyor. Sağlık Bakanlığı bu arada, sağlık hizmetlerinin daha kaliteli hale gelmesi için Sağlıkta Dönüşüm Programı Projesi kapsamında yeni yapacakları, sağlık tesislerinin proje aşamasında uyulması gereken şartları da belirledi. Belirlenen şartlara göre, poliklinik ana girişinde bulunan banko kayıt bankosu olarak değil, resepsiyon ve hasta yönlendirme olarak hizmet verecek. Sağlık tesislerine hastanın gerektiğinde tek başına tuvalete gidebilmesini sağlayacak tutunma barları (sedye çarpma bandı) yapılacak. Hastalar için ayrı ayrı soyunma dolapları bulunacak. Hasta için sabit çalışma masası yapılacak. Hasta odasına uygun bir yere küçük boy buzdolabı konulacak. Ayrıca hasta odasına, telefon, internet, hemşire çağırma, televizyon, yangın ihbar, müzik yayın hatları çekilecek ve her hasta için ayrı ve yeteri kadar elektrik prizi konulacak. Kapılara çarpma tokmağı konulacak. Çocuk servislerindeki odalarının ıslak hacimlerinde muhakkak bir adet duvara monteli, ihtiyaç anında açılıp tezgâh olarak kullanılmak üzere çocuk küveti bulunacak. Hastanelerde merdiven boşluğuna düşmek gibi olası kazaları engellemek için merdiven kovası genişliği minimum ölçülerde tutulacak. Merdiven, galeri boşlukları ve parapet üstü korkuluklar, kullanıcıların güvenliğini sağlayacak ölçülerde ve yükseklikte uygulanacak. Yeni yapılacak ve yapım ihalesi için uygulama projesi çizilen bütün hastanelerde, binanın bodrum katlarında yer alan; kazan dairesi trafo ve jeneratör odaları, ana pano odası, basınçlı tank ve yakıt tankları, tıbbi gaz odaları, hastane bahçesi içerisinde ön ve yan girişleri önlemeyecek biçimde binaya en az 20 metre uzaklıkta tek katlı ayrı bir bina içerisinde planlanacak.

İstanbul’a 51 yataklı ek hastane binası

İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB), İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında; Zeytinburnu Süleymaniye Kadın ve Doğum Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ek hizmet binası yapıyor. Kazlıçeşme Semt Polikliniği yıkılarak yerine yapılacak olan yeni hizmet binası 8 bin 191 metrekare toplam inşaat alanına sahip olacak. 3 bodrum, 2 zemin ve 4 normal kat olmak üzere 9 kat olarak planlanan yeni binanın, Mayıs 2012 tarihinde hizmete girmesi hedefleniyor. Ek hizmet binası, 42 yatak (iki kişilik oda), 6 yatak (tek kişilik oda) ve 3 yatak (suit oda) olmak üzere toplam 51 yatak kapasitesine sahip olacak. 9 katlı hastane binasında 14 poliklinik, 2 ameliyathane, 1 yoğun bakım odası, acil servis (Müşahede odası, triaj ve küçük müdahale odası), radyoloji (Röntgen, mamografi, ultrason odaları), merkezi sterilizasyon, 44araçlık otopark, sığınak, kafeterya, mutfak ve klima santrali yer alacak.

Tercan’a modern Devlet Hastanesi

Erzincan’ın Tercan İlçesinde 2010 yılında yapımına başlanan Devlet Hastanesi inşaatında çalışmalar devam ediyor. Tercan ilçesiyle birlikte çevre belde ve köylerdeki vatandaşlara hizmet verecek olan hastane en son teknoloji ile donatılıyor. Hastane inşaatıyla birlikte sağlık çalışanları için 16 dairelik lojman yapılıyor. Yapım çalışmaları devam eden hastane ile ilgili olarak bir açıklama yapan Tercan Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin 12 bin metrekarelik alana yaptırılan inşaat çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Kaymakam Bilgin yaptığı açıklamada; “Tercan Devlet Hastanesi inşaatı 2010 yılında temeli atılan bir inşaattır. İnşaatta çalışmalar devam etmektedir. Özellikle yol üzerinde bulunan bir ilçe olarak Tercan, sağlık hizmetleri bakımından sıkıntı içerisinde bulunmaktaydı. Bununla ilgili olarak yapılan proje çalışmaları neticesinde, geliştirilen ve ihalesi yapılan hastane inşaatında toplam 750 metrekare gibi küçük bir alanda hizmet veren Tercan Devlet Hastanesi, 12 bin metrekarelik bir kullanım alanında hizmet vermeye başlayacak. Ayrıca sağlık çalışanları için 16 dairelik bir lojman yapımı da devam etmektedir. Bu çalışmalar ile birlikte Tercan’ın uzun yıllar boyunca ihtiyacını karşılayacak olan Devlet Hastanesi tamamlanmış olacak” dedi.

Manisa’ya 400 yataklı eğitim hastanesi

Manisa’da, ihalesi gerçekleşen, temel atımına sayılı günler kalan 400 Yataklı Bölge Hastanesi’nin sevinci yaşanırken, Bakanlıktan bir müjde daha geldi. AK Parti İl Başkanı Murat Baybatur, Sağlık Bakanlığı’nın onayıyla mevcut Merkez Efendi Devlet Hastanesi yıkılarak yerine 400 yataklı eğitim ve uygulama hastanesi yapılmasına karar verildiğini söyledi. Manisa’nın bütün ilçelerinde hastaneler yapılmaya başlandığını ve birçoğunun bitmek üzere olduğunu ifade eden Baybatur, “Manisa’ya 400 yataklı bir bölge hastanesi kazandırdık. İhalesi yapıldı, karar aşamasında ve yakında temeli atılacak. Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi’nin ek binası tamamlandı, yakında hizmete girecek. Ağız Diş Sağlığı Hastanemizin temelini attık yıl, sonunda hizmete sunulacak. 400 Yataklı Manisa Bölge Hastanesi’nin haricinde ikinci 400 yatak kapasiteli hastaneyi, eğitim ve uygulama hastanesi olarak Merkez Efendi Hastanesi’nin bulunduğu yere yapmayı planlıyoruz” dedi.

Alaşehir’e 200 yataklı hastane

Alaşehir’de kaba inşaatı tamamlanan 200 yataklı modern Alaşehir Devlet Hastanesi, bölge halkına hizmete hazırlanıyor. Kaba inşaatı ve altyapısı tamamlanan hastane inşaatında ince iş olarak tanımlanan saten alçı boya, ahşap kapı montajları, yangın merdiveni kapıları ve basamak imalatları, elektrik, mekanik tesisat, banyo dolap montajları hızla sürüyor. İl Sağlık Müdürü Dr. Ziya Tay tamamlanma aşamasına gelen 200 Yataklı Alaşehir Devlet Hastanesi inşaatında incelemelerde bulundu. Alaşehir Devlet Hastanesi Başhekimi Ekrem Çakar’ın da eşlik ettiği incelemede firma yetkilileri hastane binasında yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi verdi. 40 bin metre kare alan üzerine kurulu hastane binasının 36 bin metre kare kapalı alana sahip olduğunu ifade eden yetkililer, fiili gerçekleşme oranı yüzde 75 olan hastane inşaatında kaba inşaat ve alt yapının tamamlandığını ince işlerin ise devam ettiğini söylediler. Saten alçı boya, ahşap kapı montajları, yangın merdiveni kapıları ve basamak imalatları, elektrik, mekanik tesisat, banyo dolap montajları süren hastane inşaatında merdiven zemin kaplamaları ve çevre düzenlemesi tamamlandığında geçicici kabul seviyesine gelmiş olacak. Firma yetkilileri Dr. Tay’a verdikleri bilgide geçici kabulü Ekim ayında yapabileceklerini öngördüklerini geçici kabul heyeti kurulması ve bina incelemeleri göz önünde bulundurulduğunda tahminen yılsonuna doğru hastaneyi teslim etmiş olabileceklerini dile getirdiler. İl Sağlık Müdürü Dr. Ziya Tay incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada 2012 yılı başından itibaren hizmete gireceğini öngördükleri hastanenin ihtiyaçlarını temin etme noktasında hızlı hareket ettiklerini söyledi. Sağlık Bakanlığı’ndan hastanenin tıbbi cihaz, tıbbi malzeme, demirbaş ve mefruşatının alımı için 1 milyon 646 bin liralık ödenek gönderildiğini kaydeden Dr. Tay malzeme teminiyle ilgili alımların yapılmakta olduğunu ifade ederek bakanlığında merkezi alım için ayırdığı 1 milyon 455 bin lira ödenek dahil olmak üzere hastane malzeme giderleri için toplam 3 milyon 630 liralık ödeneğin mevcut olduğunu söyledi.

Arapgir’e Devlet Hastanesi

Malatya’nın Arapgir ilçesine, hayırsever işadamı Kadir Çağlayan tarafından yaptırılacak olan 25 yataklı devlet hastanesinin temeli atıldı. Arapgir Devlet Hastanesi’nin yeni binasının temel atma törenine Arapgir Kaymakamı Ercan Turan, AK Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Ömer Faruk Öz, CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu, Malatya Eğitim Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mesut Parlak, Malatya İl Sağlık Müdürü Hacı Bayram Zengin, hastaneyi yaptıran işadamı Kadir Çağlayan, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu ve çok sayıda İstanbul’dan gelen Arapgirli işadamı katıldı. Yapılan konuşmaların ardından hastanenin temeli atıldı. Katılımcılar, ilçesine hastane yaptıran hayırsever işadamı Kadir Çağlayan’a teşekkür ettiler. Hastanenin 3 katlı ve 25 yataklı olacağı belirtildi. Arapgir’e yeni hastane yapılması ile bölgede önemli bir eksiklik giderilmiş olacak.

Viranşehir’e 200 yataklı hastane

Şanlıurfa’’nın Viranşehir ilçesinde yapımı devam eden 200 yataklı Devlet Hastanesi’nin Aralık 2011 tarihine yetiştirilmesi için çalışmalar süratle devam ediyor. Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Faruk Çetin, hastanenin hizmete girmesi ile bölgede sağlık alanında büyük bir boşluğu dolduracağına dikkat çekerek, hastanenin tam donanımlı ve gelişmiş tüm tıbbi cihazları bünyesinde bulunduracağını söyledi. Başhekim Dr. Çetin, hastanede aynı zamanda bir yanık ünitesi, diyaliz merkezi ve patoloji merkezinin de olacağını belirterek, hastanede MR, BT, mamografi, kemik dansitometre, konvansiyonel rant cihazı, 3 adet ultrasonografi, 6 adet doppler ultrasonografi ve 2 adette ekon cihazlarının mevcut olacağını kaydetti. Hastanenin bitme aşamasına geldiğini belirten Dr. Çetin, “Yeni hastanemizle çevredeki ilçelere de hizmet verebileceğiz” diye konuştu. TOKİ tarafından yapımı devam eden hastanenin 44 poliklinik, 124 hasta odası ile toplam yatak sayısının 224 olacağı belirtildi. 36 bin 917 metrekaresi kapalı toplam 83 bin 606 metrekare alana sahip hastanede bir yataklı 67, iki yataklı 57 oda bulunacağı kaydedildi. Yoğun bakım yatak sayısı 29 olan Devlet Hastanesi’nin 4 adet çocuk ve 10 adet yeni doğan yatak sayısına da sahip olacağı bildirildi. Viranşehir- Ceylanpınar karayolu üzerinde inşa edilen hastane binasında 7 ameliyat salonu, 2 doğum salonunun yanında 2 adet acil servisin yer alacağı, hastanenin toplam 28 milyon 813 bin liraya mal olacağı ifade edildi.

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi

Düzce’nin fidanlık arazisine yapılan 300 yataklı Atatürk Devlet Hastanesi İnşaatı sürüyor. TOKİ tarafından yaptırılan hastanenin zemin çalışmaları yapılıyor. Düzce’de Toplu Konut İdaresi aracılığıyla özel bir firmaya ihale edilen hastane inşaatında çalışmalar sürüyor. 300 yataklı yapılacak olan hastanenin alt yapı çalışmaları sürüyor. 300 yataklı olacak yeni Düzce Atatürk Devlet Hastanesi 42 bin 500 metrekarelik arsaya 20 bin metre karelik oturum alanı üzerine, toplam 60 bin metrekarelik inşaat alanına sahip devasa bir sağlık merkezi olacak. 2010 yılı 11. ayında alanda başlayan çalışmaların 3 yılda tamamlanması bekleniyor.

Kepez Devlet Hastanesi

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, ilçeye yapılacak olan 300 yataklı devlet hastanesinin projesinin tamamlandığını ve projenin hastaneyi inşa etmesi amacı ile Toplu Konut İdaresi (TOKİ) verildiğini söyledi. Sütçüler Mahallesi’ndeki 52 dönümlük arazideki, karkas inşaatı biten semt polikliniğinin devlet hastanesine dönüştürülmesi yatırım programına alınmıştı. Başkan Tütüncü, Sağlık Bakanlığı’nın ilçeye yapılacak devlet hastanesinin proje çalışmasını tamamladığının belirterek, “300 yataklı hastanenin proje çalışmaları tamamlandı. Bu proje, TOKİ’ye teslim edildi. TOKİ de hastanenin inşaatını en kısa sürede yaparak Antalya’ya, Kepez’e güzel bir sağlık tesisi kazandırmış olacak” dedi.

Dursunbey’e yerleşik hastane

Balıkesir’in Dursunbey ilçesine TOKİ’nin yapacağı ve yerleşke şeklinde olacağı bildirilen Dursunbey Devlet Hastanesi’nin projesi büyük beğeni topladı. Mimar Giray Yücel MBY Proje Mimarlık limitet şirketi tarafından projelendirilen Dursunbey Devlet Hastanesi projesi beğeniye sunuldu. TOKİ’nin yapacağı hastanenin ihale çıkmak için sıra beklediği belirtildi. Dursunbey Devlet Hastanesi Başhekimliğinde görücüye çıkarılan yeni hastane projesi görenleri şaşırtıyor. Yeni hastaneyle ilgili bilgi veren Dursunbey Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Bilal Kaya, projenin takdirlik olduğunu söyledi. Dr. Bilal Kaya, “Bu yeni hastanemizin projesi gerçekten takdire şayan. Dursunbey için oldukça güzel bir yatırım. Bu yeni projeyle Dursunbey’de sağlık sektörü benzer bir şekilde yerleşke haline gelecek. Yeni hastanemiz geniş alana sahip olmakla beraber odaları bir ve iki kişilik olacak. Aynı anda bütün odalarda WC ve lavabolar olacak. Bu hem Dursunbey için hem de sağlık sektörü için büyük bir yatırım, hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi.

200 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi

Adıyaman Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş, 400 yataklı hastaneye ek olarak 200 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin projelendirme çalışmalarının başladığını açıkladı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Adıyaman Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü’nün bahçesine yapılan 400 yataklı devlet hastane inşaatını ziyaretinde, aynı bölgeye 200 yataklı kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanesi yapılması için talimat vermişti. Bu ziyaretin ardından Adıyaman Valiliği başta olmak üzere ilgili kurumlar bu konuda çalışma başlattı. Valilik arazinin tahsisi konusunda İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bu arazinin tahsisi için yazı gönderdi. Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş, gerekli yazışmaların başlatıldığını ve 200 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin yapımıyla ilgili önemli bir aşama kaydedildiğini söyledi. Taş, 400 yataklı devlet hastanesinin inşaatının yüzde 35 sevilerinde olduğunu belirterek, 200 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin projelendirme çalışmalarının başladığını kaydetti.

Aksaray Devlet’e Görüntüleme Merkezi

Aksaray Devlet Hastanesi bünyesinde oluşturulan Görüntüleme Merkezi inşaatında sona gelindi. Son teknoloji cihazlarla donatılmış modern bir Görüntüleme Merkezi kurulacağını ifade eden AK Parti Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun, “Sağlık hizmetlerindeki yenilikler anlatmakla bitmez. Biz halkımızın en iyi sağlık hizmeti alması için çalışmaya devam edeceğiz” dedi. İnşaatı tamamlanma aşamasında olan Görüntüleme Merkezine son teknoloji cihazların olacağını ifade eden Milletvekili Ali Rıza Alaboyun, “Sağlıkta bundan 9 yıl öncesinde kuyruklarda çile çeken halkımız her geçen gün çok daha iyi sağlık hizmetine kavuşuyor. Modern acilimizden sonra kurulan Görüntüleme Merkezine Türkiye’de sadece bir tane bulunan ve son teknoloji olan bir cihaz kazandırılıyor. Beyin ve damar anjiyografisi yapabilen son teknoloji MR cihazı alındı ve kısa sürede hizmete girecek. Çok yönlü olabilen bu cihaz tüm çekilen MR’ları kendi hafızasında saklayabildiği gibi böbrek, beyin rahatsızlıklarında da çok daha iyi sonuç verdiği için tedaviyi hızlandıracak” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here