Kent Hastane Grubu’nun yüzde 65’i MID Europa Partners’in oldu

0
120
kent-hastanesi-grubu

kent-hastanesi-grubuMID Europa Partners, Kent Hastane Grubu’nun çoğunluk hissesini satın alarak Türkiye’deki ilk yatırımını gerçekleştirdi.

Orta ve Doğu Avrupa odaklı faaliyet gösteren en büyük özel sermaye yatırım grubu Mid Europa Partners, İzmir’in önde gelen özel hastane kuruluşu Kent Hastane Grubu hisselerinin yüzde 65’ini satın alacağını açıkladı. Mid Europa ayrıca, hisselerini zamanla yüzde 90’a çıkarmak üzere bir anlaşma gerçekleştirdi. Satın alma işlemi mutat kapanma şartlarına tabi olacak. 2004’te kurulan Kent Hastanesi, güneydoğu Avrupa’nın en modern ve önde gelen hastanelerinden biri. 22 bin metrekarelik alanı ve 162 yatak kapasiteli medikal kompleksiyle tam donanımlı hizmet veren Kent Hastanesi, en ileri teşhis ve tedavi servislerini sunuyor. Kent Hastanesi’nin çoğu uluslararası alanda deneyimli medikal uzmanlardan oluşan ekibi, yılda 126 binin üzerinde medikal uygulama gerçekleştirerek yaklaşık 83 bin hastaya yüksek kaliteli sağlık hizmeti veriyor. Joint Commission International (Uluslararası Ortak Komisyon) akreditasyonu olan Kent Hastanesi, organ nakli, kalp ve damar cerrahisi ile kardiyoloji de dahil olmak üzere, yüksek hassasiyet gerektiren tedavilerde özel yetkinliklere sahip.

Türkiye’deki ilk yatırımı

Satın alma, Mid Europa’nın Türkiye’deki ilk, sağlık hizmetleri sektöründe ise dördüncü yatırımı. Mid Europa’nın sağlık yatırımlarından sorumlu ortağı Matthew Strassberg, satın almayla ilgili olarak “Türkiye’de özel sağlık hizmetleri sektöründe güçlü ve sürdürülebilir bir büyüme fırsatı olduğunu görüyoruz ve medikal alandaki başarılı geçmişiyle Kent’in bu pazarda cazip bir büyüme platformu olduğuna inanıyoruz” dedi. Yatırımın gerçekleşmesine önayak olan, Mid Europa Türkiye Sorumlusu Kerim Türkmen, görüşlerini şöyle dile getirdi: “Türkiye’deki ilk yatırımımızı Kent’le gerçekleştirmekten ve Kent’in kurucu hissedarı Cem Bakioğlu ile ortak olmaktan dolayı çok memnunuz. Birinci sınıf bir yönetim ekibi ile beraber çalışarak Kent’in hem organik olarak hem de şirket satın almalarıyla büyümesine katkıda bulunacağımıza inanıyoruz.” Kent Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Mid Europa ile ortak yatırımcı olmaya devam edecek kurucu hissedar Cem Bakioğlu da, “Kent’in kuruluşunda ve gelişiminde önemli rolü olan bir kişi olarak, gelecekteki büyümesine de destek olmak istiyorum” diye konuştu. Kent Genel Müdürü Ruşen Yıldırım ise, “Sağlık hizmet sektöründe oluşturduğu başarılı iştiraklerinin yanı sıra sektördeki uzmanlığıyla bize değer katacak olan Mid Europa’nın yatırımını memnuniyetle karşılıyoruz. Hissedarlarımız arasına katılmış olmaları şimdiye kadarki stratejimizin başarısını kanıtlıyor ve grubun yeni büyüme sürecine sağlam bir temel oluşturuyor” dedi. Satın alma işlemi, Mid Europa’dan Kerim Türkmen, Robert Chmelar ve Viktoria Habanova tarafından gerçekleştirildi.

MID Europa Partners

Mid Europa Partners, Orta ve Doğu Avrupa’nın önde gelen bağımsız özel sermaye yatırım grubu. Faaliyetlerini Londra, Budapeşte ve Varşova’daki ofislerinden yürüten Mid Europa Partners, yaklaşık 3.2 milyar Euro’luk toplam fon büyüklüğüne sahip. Mid Europa Partners ekibi, 1999’dan bu yana Orta ve Doğu Avrupa’da yatırımlarını sürdürmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here