Türkiye, ESHRE Kongresi ile 10.000 katılımcıya ev sahipliği yapacak

0
121
timur-gurgan

Avrupa Üreme ve Embriyoloji Derneği (ESHRE), 2012 yılında gerçekleşecek olan yıllık kongresi için İstanbul’u seçti.

timur-gurganAvrupa Üreme ve Embriyoloji Derneği (ESHRE), 2012 yılında gerçekleşecek olan yıllık kongresi için İstanbul’u seçti. Dünyanın her tarafından gelecek olan 10.000 dolayındaki katılımcı 1-4 Temmuz 2012 tarihleri arasında yapılacak olan ESHRE Yıllık Toplantısı için İstanbul’a geliyor. Kongrenin başkanlığını Prof. Dr. Timur Gürgan yapacak. Ülkemizin ESHRE’de yüz üzerinde üyesi bulunmakta. 2007 yılında ise Prof. Dr. Timur Gürgan, üreme tıbbı alanında dünyadaki en saygın ve önemli kuruluşlardan biri sayılan ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology) yönetim kuruluna seçilmişti. Prof. Dr. Timur Gürgan, derneğin yönetim kurulu üyeliğine seçilen ilk Türk doktor olmuştu. Prof. Dr. Gürgan bu önemli derneğin çeşitli kademelerinde görevini sürdürmekte. İstanbul ESHRE kongresinin başkanlığını yapacak olan Prof. Dr. Gürgan, “Yaz aylarında İstanbul cezbedici ve keyif verici bir mekândır. Şehir rakipsiz bir tabiat güzelliği, zengin tarihini modern hayatın gerektirdiği imkânlarla birleştirebilerek dünyada çok özel bir konuma sahiptir. Sonuçta mükemmel bilimsel program, renkli sosyal aktiviteler, nefes kesici manzara ve İstanbul’un egzotik mekânları birleşerek ESHRE’nin 2012 toplantısı katılımcılar için hem eğitim ve bilim hem de sosyal ve kültürel açıdan unutulmaz bir deneyim olacaktır. Bu toplantının ülkemizin uluslararası düzeyde tanıtımına, bilimsel kuvvetinin ve organizasyon yeteneğinin gösterilebilmesi için iyi bir fırsat olacaktır” dedi.

Üreme tıbbı

Prof. Dr. Gürgan şöyle konuştu: “Üreme tıbbı günümüzün en heyecan verici bilimsel alanlarından biridir. Hızla gelişen teknolojinin de getirdiği imkânların katkılarıyla, üreme tıbbı alanında büyük ve hızlı gelişmeler yaşanmaktadır. Son yıllarda elde edilen yeni veriler insan üremesi, üreme endokrinolojisi, kısırlık tanı ve tedavisi ile ilgili temel bilgilerimizi arttırmakta, geliştirmekte ve hastalara yönelik uygulamalarımıza yenilikler getirerek bizlere yeni ve farklı tanı ve tedavi seçenekleri sunmaktadır. Bu gelişmeler sonucunda özellikle üreme genetiği ve kök hücre tedavileri alanında yakın bir gelecekte baş döndürücü gelişmelerin olabileceğine dair veriler alınmakta. ESHRE’nin yıllık toplantıları üreme tıbbi konusunda dünyanın önde gelen bilim adamlarının konuyla ilgili uzmanların bir araya geldiği ve halka açık ortamda en son araştırma sonuçlarının açıkladığı bir forumdur. Kongrelerin programı üreme endokrinolojisi, infertilite ve yardımla üreme teknikleri, üreme genetiği, menopoz, endoskopik cerrahi, aile  planlaması ile ilgili güncel ve yeni kavramlar, uygulamalar ve tartışmalı konular arasında bilimsel kanıta dayalı en uygun olanlarının katılımcılar tarafından seçilebilmesini sağlar ve hastalarına çözümler üretebilmesine yardımcı olur.”

İstanbul’a verilen güven

ESHRE Başkanı Dr. Luca Gianaroli da, “ESHRE’nin yıllık toplantısı üreme tıbbı alanında gelişmeleri ve en son buluşları tartışmak için büyük bir fırsattır. Bu toplantı sağlık alanında halihazırda olan ve gelişen tüm bilimsel, politik ve pratik konuları ele almaktadır. Katılımcıların birçoğu en son teknolojilerden haberdar olmak için gelmektedir. Üreme tıbbının başarılarının en iyi göstergesi ise bazı Avrupa ülkelerinde doğan çocukların % 5’den fazlasının bu üreme teknolojilerinin yardımı ile dünyaya gelmesidir. İspanya/ Valensiya, Fransa/Paris, Avusturya/Viyena, İsviçre/Cenevre ve Almanya/Münih şehirlerinin aday olduğu kongrenin İstanbul’a verilmesi ülkenin tıbbına ve İstanbul’a verilen güven ve önemi göstermektedir” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here