Televizyon, Teknoloji, Bayram

0
113

Eski bayramları mevcut olan halimizle yaşamamız mümkün olamamaktadır. İyi ve güzel olan bir şey var ki o da bayramların süreklilik halidir.

Böyle değildi bir zamanlar… Televizyon hayatımıza her ne kadar siyah beyaz gelse de tam tersi bir şekilde renk vermişti.

Yayınlarda verilen her şeyi, haberleri, filmleri, dizileri, yarışma programlarını, açık oturumları, reklamları da açıkçası açılışından kapanışına her şeyi izlemek keyif verirdi.

Kapalı dünyamıza bir pencere açılmıştı. Ekrandan gördüklerimiz çok farklıydı ve aynı zamanda anlamlıydı, ulaşılmazdı, gizemliydi. Hiçbir şeyi kaçırmaksızın ailemizle komşularımızla küçük bir kutu sayesinde kocaman bir sinema haline gelen evlerimizi paylaşırdık. Artık böyle değil hiçbir şey günümüzde. Çünkü birden fazla kanal ve rekabet var. Artık kocaman evlerde ayrı ayrı odalarda tek başımıza seyreder olduk her şeyi. Salonda, oturma odasında, mutfakta, çocuk odasındaki televizyonlar ile sohbeti de unutur olduk.

Çok ağır sorumluluklar altında olan günümüz insanlarının zamansızlıkla yakınırken belki de tek dinlenme saati olan zamanını, ailesiyle bir arada tutabilecek olan bağlardan birini de teknolojiye kurban verdik. Bu konuyla ilgili tek tesellimiz ise; çok kanallı bir dünyada kendimize göre izleyecek bir şeyler bulabilmemiz.

TEKNOLOJİ

Teknolojiden değil onu kullanmayı bilmeyen cahil insanlardan korkalım. Teknoloji bilinçsiz, eğitimsiz insanların eline geçtiği zaman bir silaha dönüşür yok eder veya öldürür. Tıp alanında teknolojinin önemi çok büyüktür. Teknoloji, Hipokrat yemini etmiş bir doktorun beyniyle ve vicdanıyla buluştuğu zaman sihirli bir değnek oluverir. Hızla değişen teknolojinin hayat şeklimizi de değiştirdiğini görmekteyiz. Otobüse bindiğinizde, otobüsteki çoğunluğun elindeki cep telefonu ile internete bağlandığı, e-maillerine baktığı gözümüze çarpar. Herkes kendi dünyasına dalıp gitmiştir. Otobüse binen yaşlı bir amca ve teyze bile görmezlikten gelinir. İlkokul çağındaki çocukların bile cep telefonu taşıdığını düşünürseniz teknolojinin nasıl hayatımıza hâkim olduğunu anlarsınız.

BAYRAM

Hepimiz şunu biliriz ki, yaşımız biraz olgunlaşmaya görsün, hemencecik eski ile yeni mukayesesi yaparız. Aslında bu, nostaljik duygularımızı kaybetmemizden kaynaklanan bir olgudur. Bayramların güzelliği de, ondaki heyecan ve letafet duygusu da, sanıyorum ki bayramların birer eğlence ve telaşa hali olmasından ziyade kutsallığından kaynaklanmaktadır. Devir değiştikçe hal de değişmektedir.

Dolayısıyla eski bayramları mevcut olan halimizle yaşamamız mümkün olamamaktadır. İyi ve güzel olan bir şey var ki o da bayramların süreklilik halidir. Ama şunu unutmamak gerekir ki her iki halde de yaşamasını bilmektir asıl olan. Eski yeni tartışması birçok dalda devam etmektedir. Aslında var olan bir tartışma olmaktan ziyade güzelliklerin devirlere göre sınanması halidir.

Yinede kaynağını maziden alan bir millet olarak her zaman için vitaminimizi eski bayramlardan aldığımız kanaatindeyim. Çocukluğumuzun bayramlarını halen unutamamışızdır. Aile büyüklerimizin elini öperek aldığımız bayramlıklar sonucu soluğu bayram alanında aldığımızı gün gibi hatırlıyorum. Leyliler, dönme dolaplar, atlı karıncalar günümüzdeki yerini lunaparklara bırakmış durumda. Çocukluğumuzda kiralık bisikletlere binerken bugün oturduğum sitenin bahçesindeki bisiklet parkında onlarca bisiklet park halinde duruyor. Bir zamanlar bizim ulaşamadığımız bisikletler bugün site bahçesinde binecek çocukları arıyor. Çocukların erişmek istedikleri her şey bugün ebeveynleri tarafından kendilerine sunuluyor. Her şeyi kolay elde edebiliyorlar. Bu yararlı mı zararlı mı tartışılır tabiî ki. Benim nazarımda eskinin manevi gücü, yeninin ise teknolojisi ve tekdüzeliği galip gelir.

Ramazan Bayramınızı kutlar, Tüm İslam alemine hayırlar getirmesini temenni ederim.

XX

İnsanları iyi tanıyın, her insanı fena bilip kötülemeyin, her insanı da iyi bilip övmeyin.

Mevlana

Yusuf KÜRKÇÜOĞLU
ykurkcuoglu@medikalplus.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here