“Sağlık”lı alışveriş

0
96

Türkiye’de perakende sektörünün tarihi Fatih Sultan Mehmet’in 1458 yılında Kapalıçarşı’yı yaptırmasıyla başlar. 1400’den fazla dükkana sahip Kapalıçarşı aynı zamanda İstanbul’un ve Türkiye’nin ilk Alışveriş Merkezi sayılır.

Bugün Türkiye’de 81 ilin 56’sında Alışveriş Merkezleri bulunmakta ve bu sayı günden güne artıyor.

2014 yılında Türkiye 76 milyonluk nüfusu, 13.000 USD kişi başına düşen geliri ve 1000 kişiye düşen 144 m2’lik alışveriş alanıyla Avrupa standartlarına doğru gelişimini sürdürecek.

Alışveriş Merkezleri denildiği zaman ilk akla gelen hazır giyim mağazaları oluyor kuşkusuz.

Bunun yanında Alışveriş Merkezleri klasikleşmiş yapısıyla kapalı, sıkıcı, insan ve mağaza kalabalığına boğulmuş mekanlar olarak algışlanabiliyor.

Oysa dünyadaki trendler ne sadece giyim mağazalarını ne sadece alışverişe endeksli yapıları işaret ediyor; yeni trendler Alışveriş Merkezleri’ni birer sosyalleşme alanı ve yeşil alanların koruyucusu olarak öne çıkarıyor.

Yapılan yatırımların çoğu hâlâ klasikleşmiş AVM yapılarını sürdürürken; Türkiye’nin “sağlıklı” alışveriş merkezlerine ihtiyacı olduğunu dile getirmemiz gerek.

Alışveriş Merkezleri, sadece ve sadece alışverişe endekslendikleri zaman, ziyaret edenlerin yaşamını görmezden geldiği sürece başarıya ulaşmaları mümkün olmayacaktır.

Çünkü “sağlıklı” alışveriş merkezi insan yaşamını, onu sadece “alışveriş robotu” olarak görmeden bir bütün olarak değerlendirmelidir.

İnsanı, bölen, parçalayan, onu doğal ortamından, doğallığından koparan hiçbir insani faaliyetin doğru sonuca gitmesi mümkün değildir.

Dolayısıyla “sağlık” sadece hastalık veya problem oluştuğunda hatırlanacak birşey değildir; doğrudan doğruya yaşamın dizaynıyla ilgili birşeydir.

Yaşamımızı nasıl dizayn ettiğimiz, nasıl yaşadığımız sağlıklı olup olmadığımızın, sağlıklı yaşayıp yaşamadığımızın ölçüsüdür.

AVM’lerin doğru dizayn edilmeleri ve sağlıklı büyümeleri için elele verelim.

Sağlıcakla kalın.

Orhan TAŞOVA
otasova@medikalplus.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here