GMDN Uygulaması Hakkında

0
101

Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu bu kodlamayı bünyesinde veya yurt içinde bir kamu kuruluşuna veya özel bir şirkete ihale yolu ile veremez mi?

 

Türkiye, Avrupa Birliği dışındaki ülkeler için de ürünlerde CE sertifikası aranması zorunluluğunu ilk uygulayan ülkedir. Hatta o tarihte Avrupa Birliği’ne girmek üzere olan birçok Avrupa ülkesi dahi ürünlerde CE sertifikasını zorunlu hale getirmemişlerdir. Sebebi firmalara uzun bir geçiş dönemi bırakmak ve ülkelerinde yerli şirketlere CE belgesi verme yetkisi verilmemesini sebep göstermişlerdir. Ne zaman yerli şirketlerine CE belgesi verme yetkisini aldılar sonrasında ürünlerde CE sertifikası aranması zorunluluğunu yürürlüğe koydular.

CE Belgesi için ödenen paralar

Sonuçta bu ülkelerde CE belgesi için ödenen paralar ülkelerinde kaldı, şirketler CE belgesi için yüksek paralar ödemek zorunda bırakılmadılar. Bu durum ülkemizde ise farklı bir şekilde uygulandı. Avrupa birliği ülkemizde CE belgesi vermek için yetki isteyen, akredite olmak için müracaat eden başta TSE, TÜRKAK ve diğer şirketlerin müracaatlarını geri çevirdi. Türkiye bu konuda adeta tehdit edildi. Türkiye Avrupa Birliği kapısında bekleyen bugün AB birliğinde olan ülkelerin duruşunu göstermeyip ürünlerde CE sertifikasının aranmasını yürürlüğe koyarak şirketlerin çok pahalı CE sertifikası almalarına sebebiyet verdi. Bu uygulama çok büyük ülke parasının yoktan yere yurt dışına çıkmasına neden oldu.

Kafalardaki sorular

Bugünlerde uygulamaya konulmakta olan GMDN kodlaması içinde benzer bir durumla karşı karşıyayız. Özellikle yerli üreticilerimiz GMNDN kodlaması için yabancı bir şirkete önemli miktarda para ödemeye mecbur edilmektedir. Bu konuda sektörü rahatsız eden bazı soruları ilgilere sormak isterim. Bu şirketin Türkiye de ofis açması tesadüf müdür? Bu şirketin İngiltere dışında Avrupa’da başka ülkelerde ofisi var mıdır? Varsa hangi ülkelerde ofis açmıştır? Dünyada GMDN kodlarını uygulayan ülke sayısı kaçtır? Şirketin ülkesi İngiltere GMDN kodlarını kullanmakta mıdır? Kullanıyorsa ne amaçla kullanmaktadır? Türkiye pilot ülke seçilmiş olabilir mi? Şirket ülkemizde kazanacağı deneyimle dünya pazarına açılmak mı istemektedir? Bu konuda Türkiye’deki çalışmayı fırsat olarak mı görmektedir? Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bu kodlamayı bünyesinde veya yurt içinde bir kamu kuruluşuna veya özel bir şirkete ihale yolu ile veremez mi? GMDN firmasının alternatifi aranmış mıdır? Bu konuda rekabetçi ortam oluşturulabilmiş midir? Türkiye’yi pilot olarak seçen GMDN firması Türkiye için çok özel bir fiyat uygulaması yapmakta mıdır? SGK ve Sağlık Bakanlığı sektörel sivil toplum kuruluşlarını da yanlarına alarak ilgili şirketle uygulanacak fiyat konusunda pazarlık yapmışlar mıdır? Amacım kesinlikle kişi ya da kuruluşları suçlamak değildir. Sektörün haklı ya da haksız nedenlerle dile getirdikleri konuları aydınlığa çıkarmaya katkı sağlamaktır.

İdeal çözüm bulunmalı

Sektörün merak ettiği yukarıdaki sorulara makul ve mantıklı bir cevap verilebiliyorsa uygulamaya evet diyorum. Makul ve mantıklı cevaplar verilemiyorsa Sağlık Bakanlığı, SGK ve sektör adına TÜMDEF (Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu) ve SEİS (Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası) yetkilileri konuya ideal çözümü bulmak için yuvarlak masada bir araya gelmelidirler. Bu konuda yapılacak toplantıda kamu tarafını ve sektörü temsil eden çok iyi niyetli aklıselim bürokrat ve Sivil Toplum temsilcilerinin var olduğundan eminim. Sektörel sivil toplum kuruluşlarının da kendi aralarında toplanıp konu üzerinde ortak bir görüşte birleşmeleri gerekir. Farklı ses ve görüşler sektörün bu tip sorunlarının çözümünde ters etki meydana getirmektedir. Ülke kaynakları hepimiz için önemli olduğuna göre kamu ve sektörün bu ortak prensipte hareket edip adaletli bir çözümde fikir birliğine varacaklarına olan inancımı teyit eder, herkesin Ramazan Bayramınızı kutlar, sağlık ve esenlikler dilerim.


Mehmet Ali Özkan
mehmetaliozkan@gmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here