Karekod – İlaç Takip Sistemi’ni yakında ihraç edeceğiz

0
153
Karekod - İlaç Takip Sistemi’ni yakında ihraç edeceğiz

Karekod - İlaç Takip Sistemi’ni yakında ihraç edeceğizSelçuk Kumbasar, Türkiye’deki ilaç firmalarında kullanılmaya başlanan sistemi, yakında Amerika ve Fransa, İtalya ve Almanya’ya ihraç edebileceklerini söyledi.

Caretta Yazılım, ilaç firmalarına yönelik geliştirdiği Karekod – İlaç Takip Yazılımı ile adından bugünlerde oldukça söz ettiriyor. Dünyada ilk kez Türkiye’de uygulanan ve önümüzdeki dönemde Amerika ve Avrupa’ya da ihraç edilecek olan Karekod – İlaç Takip Sistemi’ni yapan Caretta Yazılım Şirket ortağı Selçuk Kumbasar, dünyada benzeri bulunmayan ilaç takip yazılımı geliştirdiklerini söyledi. İlacın üretim aşamasından kullanıcıya kadar geçen süreçte takibini sağlayan sistem dünya ilaç devlerinin gözdesi oldu. Kumbasar yaptığı açıklamada, Türkiye’nin sağlık konusunda dünyada örneği olmayan bir yapıya geçtiğini, bu sebepten dolayı Türk yazılım firmalarının dünyada sistem belirleyicisi olduğunu belirtti. Selçuk Kumbasar konuyla ilgili sorularımızı cevaplandırdı:

İlaç Takip Sistemi nedir?

İşimiz ilaç şirketlerine özel çözümler sunmak. İlaç Takip Sistemi üzerinde 3 yıldır çalışıyoruz. Nobel, İbrahim Etem Ulagay ve GSK’ya ilaç takip sistemini kurduk. Firmalara know how veriyoruz. İlaç Takip Sistemi devleti, eczaneyi, Ecza Deposu’nu ve ilaç şirketini ilgilendiren bir konu. Hekimi de belli bir noktaya kadar ilgilendiriyor. İlacın üretiminden, ithalatından başlayıp satışına kadar olan süreci Devletin kutu bazında tek tek takip etmeyi istediği bir sistem. Bunun için devletin ana merkezde programı var. İlaç şirketlerinin programları var, bazılarının ise yakında olacak. Ecza depolarının programlarının olması gerekiyor. Eczane ise SGK’ya bağlı bir ekrandan bunu kullanıyor. Biz ilaç şirketinin programlarını yapıyoruz. Sistem ile Karekodlu ilaç kutularının üretimden sevkiyata kadar tüm hareketleri takip edilerek Sağlık Bakanlığı’na gereken noktalarda bildirim yapılması sağlanmakta. İlaç üretiminde herhangi bir seride hata çıkması ya da son kullanma tarihi geçen ilaçların satılması sistem tarafından engelleniyor. 

Sistemin detaylarını anlatır mısınız?

Caretta İTS masaüstü, mobil ve internet parçalarından oluşan bir platformdur. Sistemde her ilacın numarası (karekod) bulunmakta. Her ilaç bu sistemde üretildiği anda Sağlık Bakanlığı’na bildirilmek zorundadır. Sistemde bu uygulama Faz 1 olarak geçmektedir. Sistemin Faz 2 olarak adlandırılan bölümünde ise, satışı yapılan ilacın bildirilmesi gerekiyor. Ecza depoları ilacı aldığını ve eczaneye satışını gerçekleştirdiğini, eczaneler da önce ilacı aldığını satışı yaptıktan sonra da bu satışı bildirmekle yükümlüdür. Şu an Faz 2’yi kullanan firmalar Nobel, İbrahim Etem Ulagay ve GSK’dır. Genel olarak ülkemizde Faz 2’ye geçiş 2011 yılı sonunda başlayacak. Şu an tüm dünyada Türkiye dışında Faz 1’e geçmiş bir ülke bulunmamaktadır. Karekod, 2 boyutlu barkodlara verilen Türkçe bir isim. Karekod (Datamatrix) tipi barkodlar, klasik tek boyutlu (çizgilerden oluşan) barkodlardan farklı olarak beyaz ve siyah kare veya dikdörtgenlerden oluşan matris yapıdaki bir barkod türü ve daha fazla bilgiyi içinde barındırabiliyor. Karekod uygulaması, ilaçlarda tanımlayıcı olarak 2D karekod yeterli miktarda bilgiyi küçük bir alanda saklaması ve veri kurtarma imkânı bulunması nedeni ile seçiliyor. Böylece EAN13 barkodu ile karışmalar da engellenebiliyor. Karekod içerisine 2 bin 335 karaktere kadar bilgi saklanabiliyor. Oysa kullanılan standart barkod da sadece 13 karakter bulunabiliyor.

Neden böyle bir sisteme geçme gereği duyuldu?

Devlet ilaç pazarında en büyük müşteri. Bunun için ilaç satışını denetlemek istiyor. Her şeyin kayıt altında olmasını istiyor. Bu sebeple böyle bir sisteme geçildi. Burada ayrıca Sağlık Bakanlığı hangi ilacın hangi ilde kime satıldığını, hangi hastalıkta hangi ilacın ne kadar kullanabildiğine de görmekte. Hangi hastalığın nerede yayılmakta olduğu da görülebilmekte. Bu veriler üzerinde Bakanlık çok sayıda işlem yapabilmekte. Sahte ilacın piyasaya çıkmasını engelleyecek yegâne tedbir de budur. Bu sistemle küpür yolsuzluğunun da önüne geçilmiş olunuyor ve Devletin 1-2 milyar dolar daha fazla kazancının olması sağlanıyor.

Sistem neden başarılı oldu?

İlk önce sistem üzerinde ısrar edildi. İlaç firmalarına süre verildi. Atılan adımdan geri dönülmediği için başarı yakalandı. Türkiye şu anda hiç kimsenin tahmin edemediği bir noktaya geldi. Bu sistem gıda ve içecek sektörlerinde de yakında uygulanabilir.

Yurt dışına ihraç edecek misiniz?

Türkiye’deki bir uluslararası şirket bizim yazılımımızı kullanıp, yurt dışında uygulanmaya başlandığında yine bizim kanalımızla yurt dışına çıkacak. Bu sebeple yakın bir zamanda yazılım ihracatı yapacağımızı düşünüyoruz. Tahminiz bir yıl içerisinde bu ihracatı gerçekleştirebiliriz. Her ülkenin ayrı bir regülasyonu olsa da biz programda ona göre esnek olabiliyoruz. Bazı ülkeler bu sistemi kullandı ve başarılı olamadı. Fransa, Almanya ve İtalya yeniden deneyecek.

Sistemin firmalara maliyeti nedir?

100 bin dolar ile 5 milyon dolar bu işe masraf yapan firmalar var. Donanım ve yazılım ile beraber. Yalnız yazılım 100 – 300 bin TL arasındadır. Rakamlar firmaların büyüklüğüne göre değişmektedir. Bu iş süreklilik arz eden bir iş. Çünkü veriler çok büyük. Bunların kesinlikle kaybedilmemesi gerekiyor. Bunun için sistemi kurduktan sonra da firmalarla çalışmalarımız sürüyor. Şu an çok sayıda firma bu yazılımları kullanıyor. Bu sistemi kullananların sayısı her geçen gün daha da artacak. Sistem, satış, kalite sistemleri ve üretim ile entegre oluyor ve sürekli yenileniyor.

Caretta’yı biraz tanıtır mısınız?

1997 yılında kurulan Caretta, yazılım ve bilgi işlem konularında faaliyet gösteren bir teknoloji firması. 1998’de Microsoft’un sertifikalı çözüm ortağı unvanını alan firmamız, uzman ve deneyimli teknik ekibiyle, bilgi teknolojisi alanında yazılım üretimi, geliştirmesi ve bilgi işlem danışmanlığı hizmetlerini vermektedir. 35 kişilik bir ekibiz. 2005 yılından bu yana da Microsoft Gold Partneriyiz. TÜBİTAK destekli de pek çok projeye imza attık. 2010 yılı ciromuz 2,8 Milyon TL, 2011 hedefimiz ise 3,8 Milyon TL’dir. Firmalara sunduğumuz en önemli çözümler arasında, İlaç Takip Sistemi, PMS (gemi bakım ve yönetim yazılımı), Tobii Technology (göz hareketlerini takip teknolojileri) yer alıyor. Ayrıca, TV yarışmaları için de yazılım yapmaktayız. Yazılım alanında ilk 100 firma arasında bulunuyoruz. Göz hareketlerini takip eden bir teknolojiyi Türkiye’ye getiriyoruz. Tobii Technology’nin geliştirmiş olduğu Eye Tracker ürünleri, infrared teknolojisinden yararlanarak, kullanıcıların göz hareketlerinin takip edilmesini ve elde edilen verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesini sağlar. Tobii Technology ürünleri yaygın olarak, üniversiteler tarafından bilimsel araştırmalarda, kullanılabilirlik testlerinde ve araştırma firmaları tarafından pazar araştırmalarında kullanılmakta. ISO 9001-2008 Kalite Standartları çalışmalarımız da başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here