Uzmanlık Alanına Göre Tatil

0
104

Seçimdir, şifre skandallarıdır, Survivor finalidir derken; bu sezon hiç tatil yazısı ya da “Yaşasın Yaz Geldi” yazısı yazamadım fark ettiyseniz. Oysa her yıl Mayıs ya da Haziran’da mutlaka bir pür neşelik köşe çıkartırdım. Bu sene olmadı, olamadı… Çünkü ilkbaharı yaşayamadığımız gibi yaz dediğimiz mevsim de kendi içinde bir kişilik buhranı yaşıyor anlaşılan. İşin ilginci, bu böyle devam ederse; mevsim isimleri Sonbahar – Kış – Bu Ne Biçim Hava – Hadi Gel Yaz olarak değişebilir, benden söylemesi.

Hazır konu bu kişiliksiz yazdan açılmışken; bu sıralar burcuna göre ya da karaktere göre tatil seçeneklerinin sunulduğu yazıların oldukça gündemde olduğunu söylemek istiyorum. Eh, ben de burada kalkıp Susan Miller’cılık oynamayacağım tabi ama tıpta uzmanlık alanına göre tatil planı yapsaydık, ortaya ne tip seçenekler çıkacağını merak ettiğimden sol lobdan tamamen atmasyon bir yazı hazırladım. İşte sonuçlar:

Genel Cerrahi

Genel cerrah her ne kadar bazı kesimlerce “batın çöpçüsü” olarak anılsa da, gerçek şu ki; oldukça yüksek operasyonel yetkinliğe sahiptir. Bazılarımız sahip olduğumuz boşluklardan bir tanesine dahi mukayyet olamazken, onlar “üç peritoneal boşluğa müdahale etme” yetkisine sahiptirler. Haliyle bu yetkinliği ona “Küçük Dağları Ben Yarattım” havası verdiğinden, o yaratılan dağların ziyaret edileceği bir tatil bu grup için uygun olabilir. Everest, mesela çok uygun bir seçenek… İlla zirve yapılması da şart değildir. Önemli olan döndükten sonra “Ben Everest’e tırmandım”, “Tibet’te hayatın anlamına vardım”, “Siz insancıklar!Çok boş yaşıyorsunuz, peh peh peh!” diyebilmektir. Nasıl olsa kimse size kaç mt. tırmandığınızı sormayacaktır. Genel Cerrahlara tatilde Ferrarisini Satan Bilge kitabını da tavsiye ediyoruz.

Psikiyatri

Kişilerde görülen önemli uyumsuzlukları izlemede uzman olan bu grup, nedense kendi tatil uyumsuzluklarına bir çözüm bulamaz. Tatilde sessizlik ve huzur istese de, akşam pirelenmiş gibi yerinde duramaz, bir Serdar Ortaç olsun bir Rihanna olsun, bunları duymadan uyuyamaz. Ağaç evlerde tatilini geçirmek ister ama tahtakuruları ve diğer börtü böcek olmasın ister. Bu grubun, tatilde iç dünyalarını dışarı fışkırtacak bir tatil planlamaları şarttır. Mykonos veya Ibiza’yı öneririz.

Radyoloji

Burada hangi gruba dahil olduğunuz önemlidir. Tanısal mı? Girişimsel mi? Her iki grubun tatil düsturu farklıdır çünkü. Örneğin tanısalcılar için Peri bacaları biçilmiş kaftan. Doğa harikası şekillere bakıp – Ayyyy Muzaffer! Gördün mü bak şu şekli? Geçen kongrede sunulan intratorasik tekstilom bulgusuna benziyooo!- gibi çoğu kişinin gereksiz bulacağı benzetmeler onları eğlendirebilir. Girişimselcilerde bu durum daha karmaşıktır, onlar ana arterlerden yol alarak rotalarını çizdiklerinden, ülkenin lateral sathında bulunan selektif ülkelerde tatillerini geçirmelerini ve karotisi dolduracak kadar oksijen alacakları yerlere gitmelerini öneririz.

Nükleer Tıp

Pozitron ve gama ışımaları ile ömürlerini tüketen bu grup için en uygun tatil yeri Madagaskar’dır. Zira oradaki mutantımsı hayvanları görüp, dengesiz nükleer kullanımında hastalarını neye benzeteceklerini görebilmeleri açısından eğitici ve öğretici bir tatil olacaktır.

Geriatri

Geriatri uzmanları çoğunlukla yıl içinde sıcaklığı 55 dereceyi bulan ehtiyar odalarının bulunduğu serviste vakit geçirdiklerinden, vücut ısılarını normale döndürmek için bir süre Fiyordlarda kalabilirler. Beyin ve vücut fonksiyonları oda sıcaklığına dönmezse şayet bir sonraki yıl yeniden TUS’a girmelerini öneririz.

Dermatoloji

Eveeet… Geldik en beyaz gruba. Bu grup ciğer gibi kızaran, marsık gibi kararan tatilcilerin tersine, her yaz evlerine bembeyaz konak ağası gibi dönerler. Tatil dönüşü hastanede “Eee? Hiç yanmamışsın?” sorularını “Hastalarıma kötü örnek olmak istemiyorum” diyerek geçiştiren bu gruba diyoruz ki: Madem yanmayacaksınız, bari o plajdaki şezlongu işgal etmeyin o zaman. İsviçre’ye gidin, Finlandiya’ya gidin, Norveç’e gidin…

Yoğun Bakım ve Reanimasyon

En eğlenceli gruptur.(bkz. Ulusal Kongre Resimleri) O nedenle bu gruba her yer Bodrum, her yer Çeşme.

Beril Erem
beril.erem@gmail.com

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here