Sancaktepe’ye 400 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi

0
123
Sancaktepe’ye 400 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Sancaktepe’ye 400 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi10 ameliyathanesi, çocuk cerrahiden biyokimyaya kadar farklı alanlarda 21 polikliniğe sahip olacak hastaneye 73 milyon 582 bin TL harcanacak.

Sancaktepe halkının 17 yıldır özlemini çektiği Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin temeli atıldı. İstanbul İl Özel İdaresi tarafından yapılacak hastanenin 400 yatak kapasitesi ile hizmet vermesi planlanıyor. Sancaktepe’de, İstanbul İl Özel İdaresi tarafından yapımına başlanan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin açılışı, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Hüsamettin Koçak, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, Sancaktepe Kaymakamı Necmettin Kalkan, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem ve Sancaktepe halkının yoğun katılımı ile gerçekleştirildi. Devlet Bakanı Egemen Bağış açılışta yaptığı konuşmada, Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 14 ay gibi kısa bir sürede bitirileceğinin müjdesini verdi. Bağış, sağlığın insanın en temel konularından olduğunu belirterek kendi hükümetleri zamanında sağlıkta devrim niteliğinde gelişmeler olduğunu söyledi. Bağış; “Eskinden herkes her sağlık kuruluşundan yardım almıyordu, şimdi o ayrılığı kaldırdık. Ayrıca Aile Sağlığı Merkezlerimizle her mahalleye aile hekimliğini getirdik. Tüm ülkeye sunulan hizmetlerle Türkiyemizin 2023 hedefleri doğrultusunda çalışmaya ve proje üretmeye devam edecek, Ülkemizin dünya sıralamasında ilk ona girmesi için sizlerin desteğiyle gece gündüz çalışacağız” dedi.

Uluslararası standartlarda

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise yapılan her hizmet kurumun bu ülkenin daha ileri gitmesinde önemli katkı sağladığını belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti. Konu ile ilgili bilgi veren Sancaktepe Belediye Başkan İsmail Erdem de “Eğitim ve araştırma hastaneleri; öğretim, eğitim ve araştırma yapılan uzman ve ileri dal uzmanları  yetiştirilen genel ve özel dal hastaneleridir. Burada sözü edilen eğitim, hekimlere uzmanlık kazandırmayı amaçlayan eğitimdir. Yani doçent, profesör kadrosu olacaktır” dedi. Kurulacak hastanenin genel özellikleri ile ilgili bilgi veren Erdem, “İleri teknoloji kullanarak sağlık bilimleri alanında bilginin üretildiği ve uygulandığı bir özelliğe sahip bir hastane olacak. Ayrıca uluslararası standartlara uygun özelliğe sahip hastanemiz hizmet kalitesi açısından tercih edilen hastane olacak” diye konuştu. 36.786 metrekare alan üzerine inşa edilecek hastanenin 29 Ekim 2012 tarihinde hizmete açılması hedefleniyor.

Bölgenin sağlık sorunlarını çözüme kavuşturacak

Yatırım ve projeleri ile İstanbul’a sağlık alanında çağ atlatan İstanbul İl Özel İdaresi, Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile bölgenin sağlık sorunlarını çözüme kavuşturacak. Uzun süredir devlet hastanesi olmayışından dolayı sağlık alanında sıkıntılara maruz kalan Sancaktepeliler, artık kendi hastanelerinde tedavi olabilecekler. Kadın doğum, çocuk, fizik tedavi, ortopedi, kardiyoloji, beyin cerrahi, diş, mikrobiyoloji gibi birçok branşta sağlık hizmeti vermesi planlanan hastane; 73 milyon 582 bin Türk Lirası yatırımla hizmete hazır hale getirilecek. 10 ameliyathanesi, çocuk cerrahiden biyokimyaya kadar farklı alanlarda 21 polikliniği, 170 araç kapasiteli kapalı, 280 araç kapasiteli açık otoparkı ile Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi 53.335 metrekare kapalı alana sahip olacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here