İstanbul Bahçelievler’de 309 yataklı hastanenin temelleri atıldı

0
116
İstanbul Bahçelievler’de 309 yataklı hastanenin temelleri atıldı

İstanbul Bahçelievler’de 309 yataklı hastanenin temelleri atıldı5 bloktan oluşan ve 2012 yılı sonunda hizmet açılması hedeflenen hastane 7 yıldızlı otel konseptinde yapılacak.

Bahçelievler Devlet Hastanesi’nin temeli atıldı. İstanbul yeni ve modern bir Devlet Hastanesi’ne kavuşacak. 5 bloktan oluşacak ve 309 yatak kapasitesi ile hizmet verecek şekilde planlanan hastanede, beyin cerrahi, doğum servisi, görüntüleme merkezi, diyaliz, tüp bebek, genel cerrahi gibi birçok uzman branşta hizmet verilecek. Hastanenin 2012 yılı sonunda hizmet açılması hedefleniyor. İstanbul İl Özel İdaresi tarafından yapılacak Bahçelievler Devlet Hastanesi temel atma töreni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul İl Genel Meclis Başkanı Hasan Hüsamettin Koçak, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu ve Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu’nun katılımı ile gerçekleştirildi. Türkiye’nin en modern Devlet Hastaneleri’nden biri olarak tasarlanan Bahçelievler Devlet Hastanesi, 30 bin 460 metrekare alana inşa edilecek ve 309 yatak kapasitesi ile hizmet verecek.

Müteahhit yapım süresini indirdi

Törende konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, “2004-2005 yılında sağlık, 2005-2006 yılında sosyal güvenlik alanında yaptığımız reformlarla dünyada sağlık ve sosyal güvenlik alanında en iyi ülkelerden biriyiz. Sağlık alanındaki eski günleri hatırlatmak istemiyorum. 2004 yılında bir hasta ortalama 6 saat harcıyordu, şu anda 1,4 saat harcıyor. Sağlık karnesi çıkarmak, sağlık hizmeti almak ne kadar zordu. Şimdi TC No ile karnesiz sağlık hizmeti alınıyor. 18 yaşına kadar bütün çocuklarımız sigortalıdır. İstanbul’a nasıl hastane yapıyorsak Şırnak’a, Hakkari’ye, Bayburt’a, Sivas’a ve Türkiye’nin her yerine aynı standartlarda modern hastaneler yapıyoruz. Sözleşmeli personel vasıtasıyla Türkiye’nin her yerine sağlık hizmeti veriyoruz. Sözde değil özde reform yapıyoruz” dedi. Müteahhit ile pazarlık yapan Bakan Dinçer, 2013 sonunda bitirilmesi planlana hastane için 2012 yılı sonunda bitirilecek sözünü de aldı.

7 yıldızlı otel hastane

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise konuşmasında, “Eskiden İstanbul’daki hastane sayısını bilir hepsini sayardık. Çapa, Cerrahpaşa, Şişli, Okmeydanı derdik. Bugün hastane sayımız her geçen gün arttı ve sayamaz olduk. İstanbulumuza sağlık alanında çağ atlattık. 7 yıldızlı otel hastane İstanbul halkına hayırlı uğurlu olsun. İnşaat kalitesiyle, mimarisi ve donanımıyla Bahçelievler Devlet Hastanesi 7 yıldızlı bir otel hastane olarak hizmet verecek” açıklamasını yaptı.

74 milyon 880 bin liralık yatırım

Hastanenin 74 milyon 880 bin liralık yatırım ile tamamlanacağını belirten İstanbul İl Genel Meclis Başkanı Hasan Hüsamettin Koçak, “Patolojiden mikrobiyolojiye kadar farklı alanlarda 14 laboratuvarı, 309 yatak kapasitesi, 10 ameliyathanesi içinde nükleer tıp ünitesinin de bulunduğu 7 görüntüleme merkezi ve 89 polikliniği ile İstanbul Bahçelievler Devlet Hastanesi; 65.996 metrekare inşaat alanına sahip olacak” dedi. Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu da “Bahçelievler’e hastane inşa etmek hayalimizdi. Bunu dile getirdiğimizde herkes yapamazsınız diyordu fakat biz başarmak için baş koymuştuk, bu bizim için milli bir politika olmuştu. Bahçelievler bir rüyasına daha kavuşuyor bugün. Burada inşasına başladığımız hastanemiz Bahçelievler’de sağlık alanında büyük bir eksikliği giderecek” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here