TOBB ve Sektör Meclisi

0
105

TOBB Medikal Meclis’in yaptığı çalışmaların sonuç vermiyor olmasını tıbbi cihaz sektörü sorgulamalıdır.

12 Şubat 2005 tarih 25725 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak kanunlaşmış olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) sektör meclisleri kurulalı yaklaşık altı yıl geçti. Sektör meclisleri içinde Tıbbi Cihaz Sektörü “Medikal Meclis” adı ile temsil edilmektedir. Rahmetli Ünsal Şenol’un başkanlığında oluşturulan ilk medikal meclis yönetim kurulunda bir dönem bende görev almıştım. Medikal meclis ilk oluşturulduğunda kuruluş amaçlarına paralel olarak sektör sorunlarına çözümler üreteceğini, kanunla TOBB bünyesinde kurulmuş olan meclisin reel sektörün sorunlarının çözümü için kamuda daha kuvvetli olacağını ve sözünün daha çok dinleneceğini düşünerek sektör olarak çok sevinmiş ve tatlı bir heyecan duymuştuk. Üzülerek ifade ediyorum ki kuruluşundan bu güne kadar geçen süreçte TOBB Medikal Meclisi’nin sektörün sorunlarına yönelik somut bir başarısını ne yazık ki göremedik. Bu durumda sektörlerin maddi destekleriyle kurulmuş ve dev bir kuruluş haline gelmiş olan TOBB bünyesindeki sektörel meclisler neden kuruldu? Acaba sektörel Dernek, Federasyon ve Konfederasyonların önünü kesmek, gücünü azaltmak için kurulmuş olabilir mi?

Şahsi düşüncem kanunla kurulmuş, maddi ve manevi büyük bir güce sahip TOBB Medikal Meclis’in yaptığı çalışmaların sonuç vermiyor olmasını tıbbi cihaz sektörü sorgulamalıdır.

Medikal mecliste görev yapan sektör temsilcilerinin sektör sorunlarını çok yakından bildiklerine ve çözümleri konusunda fikirler üretecek kabiliyete sahip olduklarından hiç şüphe duymuyorum.

Sorunların dile getirildiğini, raporların hazırlandığını ve TOBB yönetim kurullarına ulaştırıldığı kanaatini taşımaktayım. TOBB yönetiminin bu sorunları hükümetle ters düşmemek veya konuları önemsemediği için ciddi anlamda dile getirmediğini düşünenlerdenim. Benim düşüncem doğruda olsa, yanlışta olsa, TOBB medikal meclisinin sektör sorunlarının çözümünde hiç bir şey yapmamış olması beni bu kanaate sevk etmektedir.

Medikal Meclisi oluşturan üyelerin bu durumu masaya yatırıp, sektörde bir yığın sorun olduğu halde kanunla oluşturulmuş, etkili ve yetkili bu meclisin neden aktif olamadığını iyi analiz etmeleri gerekir. Meclis üyeleri olarak tüm sorunları ve çözüm önerilerini TOBB ilgili mercilerine ilettikleri halde bu sorunları TOBB yönetimi sahiplenip hükümet ve ilgili kurumlar nezdinde dile getirmiyor veya getiremiyorsa, sonuç üretemiyorsa meclisteki meslektaşlarımızın tepki göstermeleri, sonuç alınamıyorsa görevlerini bırakmaları gerekir. Ortada tersi bir durum varsa, Medikal mecliste bulunan meslektaşlarımız meslek sorunlarını gerektiği gibi TOBB yönetimine taşıyamıyorlarsa, sektörel Dernekler, Federasyon ve Sendika bu konuyu gündeme alıp Medikal meclisine sektör sorunlarına duyarlı, üreten ve sonuca gidecek üyeleri göndermelidirler.

Sektörde klasikleşen soruyu hepimiz biliyoruz. Dernekler, Federasyon ve Sendika ne yapıyor? Sorusunu herkes diline dolamış durumda. Bence sektör haksızca bu kurumları eleştirirken, tüm finansını reel sektörlerin meydana getirdiği “TOBB ve TOBB sektör meclisleri ne yapıyor” diye neden sorgulanmıyor?

Geçenlerde Ankara’da Eskişehir yolunda yeni yapılan TOBB merkez binasına gittim. Muhteşem bir yatırım yapılmış. Yapılan bina o kadar görkemli ve büyük ki, merkezin bazı bölümlerine kamu kuruluşları yerleşmiş. Tahminim, bu bölümlerden TOBB iyi kira geliri elde ediyordur. Bilmiyorum, belki de kira almıyordur. Ankara’da reel sektörlerin dernekleri, sendikalar, federasyonlar ve konfederasyonlar var. TOBB genel merkezinde bu kuruluşlar içinde yerler tahsis edilemez mi? Eğer bu imkânlar oluşturulabilirse, TOBB reel sektörlerden aldığı maddi ve manevi desteği kuruluş amaç ve ilkeleri çerçevesinde üyelerine hizmet veren bir kurum haline gelir. Yoksa bu günkü haliyle gerçek sahiplerine yabancı, derin kriz dönemlerinde dahi üyelerinin sıkıntılarına çözüm üretemeyen, dev kulelerde faaliyet gösteren bir kurum kimliğinde büyümeye devam eder.

Mehmet Ali Özkan
mehmetaliozkan@gmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here