Sektör fuarına daha da çok sahip çıkmalı

0
119

12-15 Nisan 2012 tarihleri arasında 19. defa medikal sektörü ve sağlık dünyasını bir araya getirecek olan Ekspomed 2012’ye katılımın yoğun olacağını şimdiden duyuyorum. 2011 fuarında 14. defa düzenlenen Labtek Fuarı ve Ekspo Termal, Hastaneler ve Sağlık Merkezleri Fuarı ile ICSM Expo Fuarı (endüstriyel temizlik)’yla ziyaretçi sayısında önemli artış yaşanmıştı.18 yıldır istikrarlı büyümesi ile sağlık sektörünün en önemli ticare etkinliği haline gelen fuarlarla birlikte sektörün paralel olarak büyümesi Ekspomed Fuarı’nın önemini de ortaya çıkarmaktadır.

Tüyap İcra Kurulu Başkanı Sayın Serdar Yalçın ve Proje Grup Başkanı Ömür İnce’nin ön yazısıyla hazırlanan Ekspomed 2011 Ziyaretçi Araştırması Özet Sonuçları’nı ihtiva eden rapor elime ulaştı. Ayrıntılı bir şekilde hazırlanan fuar raporunu sizlerle paylaşmak isterim. 8 ayrı salonda toplam 55 bin metrekare alanda düzenlenen fuara 41 ülkeden 1.402 firma ve firma temsilcisi katılmış. Katılımcı sayısı ile yeni bir rekora imza atan Avrasya Coğrafyası’nın sağlık sektöründeki en önemli ve en kapsamlı pazarlama platformunu oluşturan fuarlar, tıp sektörünün gelişiminin ve sağlık sektörüne paralel olarak büyüyen sağlık turizminin önemine dikkat çekmişti.

Fuar 2011 yılında olduğu gibi 2012 yılında da gerçekleştirilecek alım heyeti organizasyonları ile sektör profesyonelleri tarafından artan bir ilgi ve beğeniye sahip olacaktır düşüncesindeyim. Burada tüm sektöre, özellikle sektördeki medikal derneklere büyük görev düşüyor. Fuarı 2012 yılında, TÜMDEF, SEİS ile birlikte 14 medikal dernek destekliyor. Fuara firma bazında yoğun katılımın sektörü her anlamda büyüteceği ve karşılığının daha çok alınacağı muhakkaktır.

Ziyaretçiler ile yapılan anket ve fuarda ziyaretçilerden alınan bilgi formlarının değerlendirilmesinden sonra ortaya çıkan tabloda; fuarı sağlık sektöründen çok sayıda kişinin ziyaret ettiği görülüyor. Türkiye’den 26.768 kişi, yurt dışından da 3.423 kişi olmak üzere toplamda 30.191 kişinin ziyaret ettiği fuarı 2010 yılında 24.826 kişi, 2009’da ise 22.994 kişi ziyaret etmişti. Ziyaretçi sayısındaki önemli artış fuarın önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Yurt dışı ziyaretçilerinin yüzde 33.98’lik gibi büyük çoğunluğu Suriye’den gelmiş. Bunu sırasıyla Bulgaristan, Gürcistan, Mısır, Azerbaycan takip ediyor. Ayrıca 16 ülkeden, Tüyap tarafından toplu alım heyeti olarak davet edilen profesyonellerin de fuarı ziyaret ederek görüşmeler yapmış olmaları önemli bir ayrıntı.

Yurt içi ziyaretçilerin en büyük kısmını ise yüzde 40.2 ile İstanbul oluşturmuş. Bu ilimizi sırasıyla Ankara, İzmir, Konya, Adana, Bursa, Tekirdağ, Mersin ve Kayseri takip etmiş. 2011’deki fuara 78 ilden ziyaretçi katılmış. Yurt dışı ziyaretçilerde olduğu gibi yurt içi ziyaretçilerde de alım heyetleri fuara davet edilmiş.

Fuarın konusu ile ilgili fuar ziyaretçilerinin çalıştıkları kurum içindeki satınalma yetki dağılımları ise şöyle: % 45’i tek yetkili, % 31’i ortak karar, % 16’sı danışman ve % 8’i diğer. Ziyaretçilerin kurum içindeki görev dağılımları da şöyle gerçekleşmiş: % 46.73 yönetim, % 27.84 satış pazarlama, % 13.97 satınalma.

Fuar ziyaretçilerinin % 97.3’ü ise fuarı olumlu olarak değerlendirmiş. Ziyaretçilerin fuarla ilgili beklentilerini karşılama oranları da; % 42.5 beklediğimden iyi, % 35.2 beklediğim gibi, % 17 beklediğimden çok daha iyi ve diğer % 5.3 olarak gerçekleşmiş.

Fuar ziyaretçileri tarafından olumlu bulunan önemli hususların yüzdeleri ise şöyle: % 83,5 katılımcı firmalardaki gelişmeleri, ürün ve teknolojileri görebilmek, % 79,6 sektör firmalarını ürünleri mukayese edilir şekilde bir arada görebilmek, % 74 fuar organizasyonunun başarılı olması. İşte ilk iki konu fuar ziyaretçisinin ne kadar bilinçli olduğunu bize gösteriyor. Teknolojideki gelişmeleri görmek ve ürün kıyaslamasını yerinde yapabilmek. Bunun için fuarların önemi büyük diyoruz ve tüm sağlık sektörünü 2012 yılının Nisan ayında yapılacak olan Ekspomed Fuarı’na davet ediyoruz. Gelin hep birlikte sektörü kalkındıralım.

Yusuf KÜRKÇÜOĞLU
ykurkcuoglu@medikalplus.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here