Pazarlama adına birkaç söz

0
112

Merhaba,

Geçen ay Türkiye’de genel olarak önce üretime odaklandığımızı, oysa üretim ve tanıtımın birlikte konumlandırılması gerektiğini söylemiştim. Çünkü, üretimin ortaya koyduğu ürün bir ihtiyacın karşılığıysa reklam, ihtiyacın markaya yönlendirilmesi faaliyetidir. Bu yazımı, pazarlama adına birkaç söz söylemeye ayıracağım.

Pazarlama, ürünü ve onun tanıtımını, yani reklamı da kapsayacak şekilde “bilgi”ye dayanan bir faaliyettir. Pazarlama stratejisini oluşturmak için öncelikle “bilgi” temelli bir çalışça yapılması gerekir.

Nedir bu pazarlamaya temel olan “bilgiler”?

Bunları birer “bilgi girdisi” olarak düşünecek olursak, pazarlamanın temeli olan “bilgi girdileri”ni şöyle sıralayabiliriz:

1-Pazar Araştırması: Girilecek ürün pazarında kaç oyuncu var? Bu oyuncuların ortalama satış hacimleri nedir? Pazarın toplam büyüklüğü nedir?

2-Rakip Analizi: Pazarda yer alan diğer oyuncular, rakiplerin ürünleri nelerdir? Hangi ürünler herkesin sattığı ürünlerdir? Hangi ürün beni diğerlerinden farklılaştırır? Bu ürünleri diğer oyuncular hangi bedelle satıyorlar? Bu ürünlerin kaliteleri nasıldır? Ben ürünümü fiyat olarak rakiplerime göre nasıl konumlandırmalıyım?

3-SWOT Analizi: Benim ürünlerimin güçlü ve zayıf yönleri nelerdir? Güçlü yönlerimi hangi özellikleriyle öne çıkarabilirim? Zayıf yönlerimi nasıl telafi edebilirim? Rakiplerimin güçlü ve zayıf yönleri nelerdir?

Bu üç önemli “bilgi girdisi” bizim Pazarlama Staratejisi’ni ve Marka Stratejisi’ni oluşturmamızı sağlar.

Burada pazarlamanın klasik 4 P’sinden söz etmek gerekiyor. Product (Ürün), Price (Fiyat), Place (Yer, Mağaza), Promotion (Promosyon). Pazarlamın yukarıdaki verilere, bilgilere göre oluşturulacak stratejisi işte bu 4 P’yi belirlemek için yapılır.

Yukarıdaki bilgilere dayanarak ürüne, fiyatına, nerede, hangi lokasyonda satılacağına ve tanıtım faaliyetinin ne olacağına dair strateji belirlenir.

Bir başyazının sınırları içinde sadece genel mantığını ve işleyiş biçimini vermeye çalıştığım pazarlama faaliyeti, çok daha derin analizlerin, araştırmaların konusudur doğal olarak.

Benim amacım konuya ışık tutmak ve okurlarımızı daha geniş araştırmalara teşvik etmek…

Sağlıcakla kalın.

Orhan TAŞOVA
otasova@medikalplus.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here