İstanbul toplamda 740 yataklı iki hastaneye kavuştu

0
327
ist-arnavutkoy

ist-arnavutkoy540 yataklı Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve 200 yataklı Arnavutköy Devlet Hastanesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı.

İstanbul halkı toplamda 740 yataklı iki devlet hastanesine kavuştu. İstanbul İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan 540 yataklı Sağlık Bakanlığı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve 200 yataklı Arnavutköy Devlet Hastanesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla hizmete açıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, “Şimdi yeni bir döneme daha giriyoruz. Devlet hastanelerindeki uzman doktorların da kariyer yapabilmeleri için üniversitelerle irtibat kurup, önünü açalım istiyoruz. Bir uzman doktor, doçent de olabilsin, profesör de olabilsin” dedi. Türkiye’nin en büyük devlet hastanesi olarak nitelendirilen ve bin 600 personelin hizmet vereceği Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir günde 10 bin hasta muayene olabilecek. 2006 yılında yapımına başlanan hastane, 116 milyon TL’ye mal oldu. Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, acil müdahale, hemodiyaliz, yoğun bakım, laboratuvar, doğumhane, anestezi, vaka değerlendirme, kan alma, hasta hazırlama, otopsi, tabut, dinlenme, teknisyen, asistan, morg, sığınak, bekleme, kayıt, depo, arşiv, pansuman, psikolojik test, teknisyen, efor, EKG, EKO ve soğuk odalar bulunuyor. Ayrıca 167 muayene, 237 hasta yatak, 7 tutuklu yatak, 20 ameliyathane, 33 doktor, 85 hemşire, 8 başhekim, 4 adet jandarma ve polis için ayrı odalar yer alıyor. Arsa yüzölçümü 63.196,27 metrekare olan hastanede, 126 bin 445 metrekare kapalı alan, 14 blok (7’şer katlı 4 poliklinik, 15’er katlı yatakhane blokları), 14 bin 600 metrekare kapalı otopark alanı (395 araç kapasitesi), 10 bin 182 metrekare açık otopark alanı (350 araç kapasiteli), 9 bin 600 metrekare poliklinik oturum alanı, 79 bin 846 metrekare hasta yatak odası alanı, 430 metrekare konferans salonu (416 kişi kapasiteli) ve 36 asansör bulunuyor. 22 ameliyathanenin bulunduğu hastanede 240 doktor, 450 asistan ve 277 hemşire görev yapacak. Yeni doğum servisindeki 8 kuvöz sayısı ise 28’e çıkacak.

Arnavutköy Devlet Hastanesi
200 yataklı Arnavutköy Devlet Hastanesi de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıldı. İstanbul’un gelişmekte olan ilçelerinden Arnavutköy’e inşa edilen hastane, ihtiyacı karşılayacak ve her gün yüzlerce vatandaşın hizmetinde olacak. 2008 yılında çalışmalarına başlanan Arnavutköy Devlet Hastanesi, 33 milyon TL’ye mal oldu. Bölgenin her türlü sağlık ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanan Arnavutköy Devlet Hastanesi’nde; acil müdahale, hemodiyaliz, ameliyathaneler, yoğun bakım üniteleri, laboratuvar, radyoloji üniteleri, doğumhane, anestezi, vaka değerlendirme, kan alma, hasta hazırlama, otopsi, dinlenme alanları, morg, sığınak, ferah bekleme alanları, depo, arşiv, pansuman, psikolojik test, efor, EKG, EKO ve soğuk odalar bölümlerinden bazıları. 17.000 metrekare alan üzerine inşa edilen hastanenin 30.350 metrekare kapalı alanı bulunuyor. Arnavutköy Devlet Hastanesi 12 blokta toplam 62 polikliniğiyle hizmet veriyor. Hastane, çalışanlara ve hastalara hizmet verecek şekilde tasarlanmış geniş bir otoparkıyla 500 günde hizmete sunuldu.

“Halkımızı, insanımızı hiçbir zaman unutmadık”
Başbakan Erdoğan, Arnavutköy Devlet Hastanesi’nin açılışına katıldı. Açılışta Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Vali Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, AK Parti Milletvekili adayları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende konuşan Başbakan Erdoğan, açılışı yapılan hastanenin inşaatına 2007 yılında başlanıp, 2009 yılında tamamlandığını, geçtiğimiz yılın sonunda da teslim edildiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en büyük seferberliğini gerçekleştirdiklerini, tam donanımlı ambulans sayısının yanı sıra Türkiye genelinde Güneydoğu’da, Doğu’da paletli, helikopter, jet ve deniz ambülânsına kadar artık hepsinin bulunduğunu anlattı. Halkın sıkıntılı sağlıksız bir zeminde sağılıksız bir ülkede yaşamasını istemediklerini ve bütün bu adımları attıklarını, atmaya devam ettiklerini ifade eden Erdoğan, bütün vatandaşların bugün yurdun her yerinde birinci basamak sağlık kuruluşlarından her türlü hizmeti ücretsiz alabildiklerini söyledi. Erdoğan, tüm bu hizmetlerin halkın ayağına geldiğini, hizmet için vatandaşlardan herhangi bir sosyal güvenlik belgesi istemediklerini ve her doğanın 18 yaşına kadar genel sağlık sigortasıyla doğduğunu kaydetti. Göreve geldiklerinde bin 572 sağlık evi sayısını 5 bin 268 âdete ulaştırdıklarını, 2005’te başlattıkları aile hekimliği uygulamasını 2010 yılı itibarıyla tüm ülke sathına yaygınlaştırdıklarını ifade eden Erdoğan, şunları söyledi: “Olay bu. 74 milyon nüfusa, şu anda 20 bin 500 aile hekimiyle hizmet veriyoruz. İktidarımız döneminde sağlık yatırımları için toplamda 15 katrilyon harcama yaptık. 1995-2002 8 yıllık dönemde 1 milyon metrekare kapalı alan ve toplam 7 bin 644 hasta yatağı yapılmış. 2002-2010 arasında 8 yıllık dönemde 4,4 milyon metrekare kapalı alan ve 35 bin nitelikli hasta yatağını hizmete açmışız. Tedavi kuruluşlarında sağlık hizmetlerinde ayrımcılığı kaldırdık. Artık benim vatandaşım istediği hastaneye gittiğine göre özel hastanelere varıncaya kadar tüm hastalarımız kamu sağlık kuruluşlarına rahatlıkla ulaşabildiğine göre, Türkiye çok büyük mesafeler aldı. Acil ve yoğun bakım için özel hastaneler dâhil hiçbir sağlık kuruluşunda artık vatandaşlarımızdan ücret talep edilmiyor. Ediliyorsa muhakkak haberimiz olsun. Tam Gün Yasası’nı çıkardık. Niye? Doktorlarımız full-time çalışsınlar. Ama bu CHP zihniyetinde olan kafalar, hâlâ bunu engellemenin gayreti içerisindeler. Tam Gün Yasası’na hayır. Ve bunu da sömürüyorlar. Niye? Çünkü lafa geldiği zaman halk, lafa geldiği zaman halk nerede… Hiç böyle bir şey yok. Bunların sadece tabelalarında halk var. Yoksa kendilerinin ne halkla, ne de halkçılıkla yakından uzaktan alakaları yok.”

“Sağlığı lüks olmaktan çıkardık”
Erdoğan, bugün resmi olarak hizmete açtıkları hastanenin inşaatına 2007’de başladıklarını, 2009’da tamamlandığını ve geçen yıl hastanenin teslimatının yapıldığını belirtti. İstanbul’a, Arnavutköy’e yaraşır bir hastaneyi açmanın heyecanı içinde olduğunu ifade eden Erdoğan, bu heyecanı şu anda sadece Arnavutköy, İstanbul değil, sağlıkta gerçekleştirdikleri köklü dönüşümle 81 ilin ve tüm Türkiye’nin yaşadığını söyledi. Erdoğan, hükümeti kurdukları günden itibaren Türkiye’yi eğitim, sağlık, adalet ve emniyet olmak üzere 4 temel taş üzerinde yükselteceklerini söylediklerini hatırlatarak, göreve geldiklerinde gerilerde olan Milli Eğitimin bütçesini birinci sırada olan Milli Savunmanın yerine çıkardıklarını belirtti. Bu hassasiyeti, inceliği gösterdiklerini ifade eden Erdoğan, “Bu kuru sıkı atmakla olmuyor” dedi. Erdoğan, diyaliz hastası Semih’i nasıl ameliyat ettirdiklerini de anlattığı konuşmasında, böyle olmaya devam edeceklerini, çünkü aldıkları terbiye ve yetişme tarzının halka hizmeti Hakk’a hizmet olarak gördüklerini ve böyle görmeye de devam edeceklerini söyledi. Hastanelerde her hekime özel bir muayene odası tahsis ettiklerini, 6 bin 643 muayene oda sayısını 3 kattan fazla artırarak 21 bin 278’e çıkardıklarını ve artık devlet hastanelerinde istenilen hekimin seçilerek muayene olunabildiğini belirten Erdoğan, 2002’de devlet hastanelerinde 18 olan MR cihazı sayısını 247’ye, 121 tomografi cihazı sayısını da 375’e çıkardıklarını anlattı. Erdoğan, Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde 1510 diyaliz cihazı varken bugün 4 bin 119 diyaliz cihazı bulunduğunu ve bugün vatandaşların özel diyaliz merkezlerinden tamamen ücretsiz istifade etme imkânına kavuştuğunu kaydetti. Başbakan Erdoğan, “Tüm dünyada sağlık hizmetlerinden, sosyal hizmetlerden kesinti yapılırken, birçok ülke sağlık reformu yapmak isteyip başaramazken biz, sağlıkta adeta sessiz bir devrim gerçekleştirdik. Bu ivmeyi, aynı şekilde devam ettireceğiz. Nasıl 8.5 yılda sağlık hizmeti ürettiysek, sağlığı lüks olmaktan çıkarıp nasıl ülke sathına yaydıysak, aynı şekilde devlet millet kaynaşmasını da aynı şekilde devam ettireceğiz” diye konuştu.

Şehir Hastanesi geliyor
Erdoğan, yakın bir süre içinde Olimpiyat Stadı’nın yanında dev bir hastaneye başlayacaklarını belirterek, “Şehir Hastanesi olacak. Bir tanesi de Anadolu yakasında olacak ve bunlar büyük şehirlerimizden başlamak üzere ülkemizde çok büyük hizmet görecekler. Orada ileri teknoloji uygulayacağız. Buralarda görülemeyen birçok tedavileri oralarda görme imkânını yakalayacağız. Zira bizim milletimiz, her şeyin en iyisini, en güzelini fazlasıyla hak ediyor. Biz, aziz milletimizi hak ettikleriyle buluşturmaya, hayallerine, rüyalarına kavuşturmaya devam edeceğiz” dedi. Başbakan Erdoğan, daha sonra hastanenin içerisini gezerek, bir hasta ile sohbet etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here