Eczanelerin hayatta kalması her geçen gün daha da zorlaşıyor

0
269
ethem sancak

ethem sancakHedef Alliance Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, “Her yıl eczane bazında ciro yükselmiyor hatta bazı eczanelerde ciro düşüşü yaşanıyor” dedi.

Yerel ve dar alanda faaliyet gösteren ilaç depoculuğunun yerine, ulusal pazarı birleştiren ve hizmeti eczacının ayağına götüren bir yapının oluşmasına öncülük ederek, 1998 yılında Hedef Holding’in kuruluşunu gerçekleştiren, Hedef Alliance Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak ile eczanelerin geleceğini konuştuk.

Eczacılık mesleğinin son dönemdeki gidişatını değerlendirir misiniz?
Eczacılık, Dünya ölçeğine baktığımızda devamlı büyüme gösteren ve ulaştığı hacim itibari ile gözde mesleklerden biri. Her coğrafyada farklı şekilde icra edilen bu meslek, Türkiye’de ne yazık ki zor bir süreçten geçiyor. Çok eski tarihlerden kalma yasalarla icra edilmeye çalışılan eczacılık mesleği, Türkiye’de her yıl 1000 eczanenin açılması ve neredeyse 500 eczanenin kapanması ile neticeleniyor. Şu anda Türkiye genelinde 24.200 eczane mevcut. Bunların nereye konumlanması gerektiğini ve kaç kişilik nüfusa hitap etmesi gerektiğini belirleyen herhangi bir yasa yok. Avrupa’nın hemen hemen her ülkesinde bu düzeni belirleyen yasalar var ama Türkiye’de bu sisteme bir türlü geçilemedi. İlaç harcamaları hükümetler nezdinde sarf kalemi olarak göründüğü için de bütçe ölçeğine göre baskılanmaya çalışılıyor. Son birkaç yıldır fiyatların düşürülmesi veya kamu kurum iskontoları adı altında fiyat artışı durdurulmaya çalışılıyor. Saydığımız bu iki nedenden dolayı her yıl eczane bazında ciro yükselmiyor hatta bazı eczanelerde ciro düşüşü yaşanıyor, dolayısıyla, eczanelerin hayatta kalması her geçen gün daha da zorlaşıyor. Tabi artan eczacılık fakültesi sayısını da unutmamak lazım. Bu şekilde daha fazla eczacı mezun olarak bu pastadan faydalanmaya çalışıyor. Pastanın dilimleri de her geçen sene daha da ufalıyor. Gidişat bu anlamda iyi değil.

Eczacılık mesleğinin gelecekteki pozisyonu ile ilgili öngörünüz nedir?
Biraz önce söylediklerim mevcut durum tespitiydi. Gelecek ile ilgili bir şeyler söylemek gerekirse; hep beraber yeni yasa düzenleyip eczanelere sınırlamalar getirebilirsek, aynı sokağa üç-beş eczane açılmasını engelleyebilirsek bu meslek geleceği en parlak mesleklerden biri olarak kalır. Türkiye kendine has dinamikleri olan ve Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesi. Her ne kadar fiyatlar baskılanmaya çalışılsa da her sene minimum yüzde 10 büyümeye uygun bir durumumuz var. Yeni oluşturulacak yasalarla birlikte maksimum 5 yıl içerisinde bu sıkıntılar biter ve mesleğini icra eden eczacılarımız refaha kavuşur.

Sektördeki ilaç ve ilaç dışı ürünlerle ilgili durum tespiti yapar mısınız?
Kişi başına düşen milli gelirin artması ve toplumun, koruyucu sağlık ve güzellik ürünlerine daha fazla önem vermeye başlaması ile birlikte ilaç dışı pazarı hızla büyüdü. İlaç dışı sektörü bu ivmeyle, eczacılarımızın son yıllarda yaşadığı sıkıntılara çözüm olabilecek güçlü alternatifler arasında. Her yıl yeni firmaların ve yeni ürünlerin pazara girmesi ile sektör büyüyor. Özellikle gıda takviyeleri, medikal, ortopedi ürün çeşitleri artıyor ve bu ürünler eczacıların cirolarına katkı sağlıyor. İlaç firmaları da yeni departmanlar kurarak satışa çıkardıkları reçetesiz ürünlerle bu pazardan pay almak için gayret gösteriyorlar.

İlaç dışı ürünlerle ilgili eczacılara tavsiyeniz neler?
Eczacılarımızın öncelikli olarak eczanelerini büyütmeleri gerekiyor. Geleceğin eczanesinde görsellik ön planda olmalı. Eczacılarımız eğer ilaç dışı ürünlerle yeterince ilgilenir, çeşitlerini arttırır, görsel olarak eczanelerini geliştirir ve eczanelerinde bu ürünlerle ilgili eğitim almış elemanlar bulundururlarsa işletmelerine ciddi katkı sağlayacaklardır. İlave ciro ile masraf oranlarının düşmesi, daha karlı olan bu ürünlerin satışıyla brüt karlarının artması, nakit ağırlıklı satışlar ile nakit akışlarına katkı, ilaç dışı ürün satışının onlara sağlayacağı faydalardan bazıları.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here