Yaşamımızın gerçek ‘değer’lerini korumak için…

0
180

Merhaba,

Çağımızda insanların her şeyin fiyatını bildiği ama değerini bilmediği üzerine söylenen söz, aslında basit bir değer-fiyat karşılaştırması yapmaktan öte, içinde yaşadığımız günlerin ekonomik mantığını ortaya koyuyor.

“Şeylerin değerini bilmememiz” demek, aslında “kullan-at” ekonomisinin bize öğrettiği bir şey. (Gerçi bugünlerde “kullan-değiştir” ekonomisinden sözetmek daha anlamlı.)

Örneğin cep telefonu kullanıcıları, bir süre kullandıkları telefonları, daha sonra yeni bir modelle veya bir başka markanın yeni bir versiyonuyla değiştiriyorlar.

Sistem, üretmek, pazarlamak ve tüketmek üzerine kurulu değil sadece, “daha çok kar üretmek” üzerine kurulu, bu yüzden “daha çok kar”ı elde etmek yukarıdaki döngünün “hızlanması”yla mümkün olabiliyor.

O halde “hız” sadece fiziksel bir kanun değil 21. yüzyıl dünyasında, aynı zamanda ekonomik bir kural.

Dromoloji adı veriliyor buna, “hız bilimi”.

Bu alanın düşünürü ise, Paul Virilio.

Türkçe’ye “Hız ve Politika: Dromoloji Üzerine Bir Deneme” adıyla çevrilen ve 21. yüzyıl düşüncesinde kendisine önemli bir yer edinen kitabında, “hız”ın aynı zamanda bir kontrol mekanizması olduğunu söyleyerek çok önemli bir psikolojik tespit yapıyor.

Gerek kitleler ve gerek bireyler için sürekli “hareket durumu” içinde olmak, aynı zamanda o hareketi yönetenler tarafından yönetilmek anlamına geldiğini görüyor…

Sürekli değişim, sürekli ilerleme, sürekli hareket, insanın gerçek değerler ve gerçek ihtiyaçlar hakkında düşünmesini, bilgilenmesini önleyerek, o değişim ve hareketin önüne koyduğu şeylerle oyalanmasına neden oluyor.

Örneğin “sağlık”. Herkes için sağlık, birey olarak taşıdığı “can”ın sigortasıdır.

Sürekli değişen teknoloji, insan düşüncesini bireysel sağlığını (yaşamındaki biricik gerçek ‘değer’i) düşünmekten ve korumaktan uzaklaştırıyor.

Sonuç, sağlıksız yaşlanan bireyler! “Gençliğimde daha farklı yaşasaydım”… şeklindeki serzenişler. “Hayat öyle çabuk geçti ki…” şeklindeki yakınmalar.

“Hız bilimi”nin karşısına bir “yavaşlık bilimi”… koymak gerekiyor biraz da. Durup düşünmek için. Hiçbir ‘fiyat’a değişilemeyecek olan, yaşamımızın gerçek ‘değer’lerini korumak için…

Sağlıcakla kalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here