Altın Çağa Giriş Ders 2: Nerede Çokluk, Orada…

0
162

Geçen ay da yazdığım gibi, yeni bir çağa girilecekse bu kesinlikle öncesinde bir sürü muammanın yaşanacağı bir dönemden sonra olacak. Yani herkesin kafası bir karışacak önce. Geçmiş yeniden ve üstelik hiç yaşanmamış gibi yaşanacak. Sonra her şeyde bir bolluk yaşanacak. Öyle bir bolluk olacak ki; insanlar bolluk yüzünden gözlerinin önünde duranı göremeyecek hale gelecekler.

Muamma No.1: 11818, 11880, 11833, 11810…

Herkesin kafasının karıştığı muammalar listesinde benim şu andaki bir numaram 118’li numaralar. Eskiden ne güzel bir tane Bilinmeyen Numara servisimiz vardı. Şimdi millet kuduruk bir şekilde sürekli birilerinin telefon numarasını öğrenmeye çalışıyor herhalde ki bu kadar patladı bu iş. 90’lı yılların çocukları hani babalarına, dedelerine “Babam zamanında Ataşehir’de, Kurtköy’de arsa alaydı, şimdi paraya para demezdik beaa!” diye hep sitem ederler ya… O misal işte, bizim çocuklarımız da ileride acaba bize birkaç dönümlük 11833 kapatmadık diye sitem eder mi diye düşünmeden edemiyorum.

Muamma No.2: Cep Anayasası

Komik geldi bana. “Müşteri Odaklıyız” geyiğinin son ürünü. Anayasa denildiğinde çünkü insanın aklına haklar, özgürlükler ve en önemlisi bütünü kucaklayan bir tarafsızlık geliyor. Oysa bir GSM operatörünün anayasası ne kadar tarafsız olabilir ki? Hem Türkiye nüfusunun % 99’unu kapsayan bir mobil ağ ile konuşmak nasıl herkesin hakkı olabilir? Türkiye nüfusunun kalan % 1’i “Herkes” tanımına girmiyor mu? Hem kimdir o % 1? Nerededir? Anlaşılan artık anayasalar sadece misyonuna hizmet edeceği kitleler için yapılmakta. Yani Kitle Anayasası IN-Sivil Anayasa OUT.

Muamma No.3: Muhteşem Yüzyıl

Tarih tekerrürden ibarettir! Ama bu kadar da değil! Muhteşem Yüzyıl dizisinin Pargalının derdest edilip Süleyman’ın önüne çıkartılarak biten bölümünün sonrasında, bütün haber kanallarının ciddi ciddi acaba şimdi ne olacak edası ile haber yapmalarını büyük bir şaşkınlıkla izledim. Hele hele tarih bilgisi ve sevgisinden şüphe duymadıklarımın “Herhalde diziden ayrılacak, o yüzden öldürecekler Pargalıyı” demelerine hiç inanamadım. Bu da yetmezmiş gibi, Pargalı’nın vezir-i azam olacağını söylediğimde arkadaşlarımın bana hiç bilmedikleri bir filmin sonunu anlatmışım gibi hain muamelesi yaptıklarını asla unutmayacağım. Kâbusta gibiyim. Ekrana çıkıp avazım çıktığı kadar bağırarak Pargalının Hatice Sultan ile evleneceğini, Mahidevran Sultan’ın Edirne Sarayına gönderileceğini, Hürrem’in iki oğlan daha doğuracağını, Mihrimah Sultan’ın Süleyman’ın gözbebeği olacağını, Mustafa’yı boğdurtacağını anlatmak istiyorum. Ama korkuyorum… Ya inanmazlarsa?

Muamma No.4: Apachi Dansı

Herkes nedir bu saçmalık diye izliyor bu dansı. Özellikle benim jenerasyonum ve daha öncesi. Oysa zamanında bizim de, “Rap” dediğimiz ve kürek çekerken zıplayan penguen misali hiçbir ideolojisi olmayan danslarımız vardı. Bedenlerimizi, ilk insanın anlamlı sesler çıkararak ilk defa iletişim kurmayı öğrenmesine benzer bir azimle sallayıp kıvırdığımız dönemlerden geçtik. Böylesine ham bir süreçten geçen bizlerin elbette bunun gibi yüksek ideoloji barındıran dansları anlamamıza imkân yok. Bu dansı icra edenlerin modern zaman sufileri olduğunu, onları daha derin bir anlam yükleyerek seyredersek, hatta cesaret gösterip bizler de icracı olmaya karar verirsek ancak anlayabiliriz. Denemek isteyenler için hareket kılavuzu: Kollar ve bacaklar boşlukta serbest salınımda, kafa muhakkak yeryüzüne, saçlar ise Yaratana bakacak. Daha güzel, daha iyi, daha sevgi dolu bir dünya için BATSIN BU DÜNYA! Altın Çağ fenomenini Orhan Babanın çok önceden çözmüş olması garip değil mi? Her ne kadar mesajın özü uzun bir zaman üç-beş-sekizlik ritmin arkasına gizlense de; artık aydınlanma zamanıdır. Maya Takvimine göre 2012’te bitecek olan Yeni Çağ kıyameti değil, belki de Nostradamus’a göre 2015’te başlayacak olan Altın Çağ’ı müjdeliyordur. Belki mutlak bir düzen ve huzur için önce düzen bozan bir kakofoni gerekiyordur. Şairin dediği gibi; Gelmeni özlemle bekledim hep, Oysa sen hiç gitmemiştin ki…

 

Beril Erem
beril.erem@gmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here