2011 Ekpomed&Labtek Fuarı

0
287

Tıbbi cihaz sektörünün bütün sivil toplum kuruluşlarının destek ve katkılarını aldıktan sonra geçen yıl ilk defa Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ’ın bizzat katılımları ve Sağlık Bakanlığı’nın ilgili birimlerinin iştirakleriyle tavan yapan Ekspomed&Labtek 2010 Fuarı’na bu yıl Termal Tesisler ve Özel Hastanelerin ilave edildiğini gördük. Fuarın büyümesi mutlaka düzenleyici şirketi memnun etmiştir. Ben de bu fuarının bölgenin en büyük Tıp Fuarı olmasını isteyenlerdenim. Bu nedenle fuara katılan birçok firma yetkilisinin fuarla ilgili görüş ve düşüncelerinin konu edildiği söyleşilerine çok yakinen kulak verdim. Bu fuarı tıbbi cihaz sektörünün gelişimine kattığı değer bakımından çok önemsediğim için bu ayki köşe yazımın konusunu sıcağı sıcağına Ekspomed fuarına ayırmaya karar verdim. Amacım Ekspomed&Labtek 2011 Fuarı’nın beklentilere paralel olarak büyümesi ve bölgenin en iyi Tıp fuarı olmasına bir nebze katkı sağlamaktır.

Ziyaretçi profili çalışması
Fuar süresince birçok katılımcı firmanın yöneticileriyle fuar konusunda yaptığımız sohbetlerde ortaya çıkan ortak kanaat, fuarın ziyaretçi profilinde doktor katılımının çok az olduğu, kamu ve özel hastanelerin satın alma sorumlularının fuara beklenen ilgiyi göstermedikleri, firmaların katılım amaçlarına cevap verecek ziyaretçi profili için mutlaka farklı bir çalışmanın yapılması gerektiği, fuarın plansız şekilde büyüdüğü, fuarda yerleşim konusunda mutlaka yeni bir planlamanın olması gerektiği, şu anki görünümün çok karışık olduğu, katılımcı firmalar açısından getirisinin her geçen yıl azaldığı, bu nedenle gelecekte fuara katılıp katılmamakta kararsız olduklarını üzülerek dinledim. Kendilerine fuar hakkındaki olumlu ve olumsuz düşüncelerini yazılı olarak TÜMDEF, SEİS ve TÜYAP’a iletmelerini, talep ve önerilerinin mutlaka dikkate alınacağını, morallerini bozmamalarını üzerine basarak dile getirdim.
İnanıyorum ki bu ve buna benzer konuşmalar fuar süresince birçok kişi arasında geçmiştir.
Benim gözlemlediğim kadarı ile konu hafife alınmayacak kadar önemlidir.

Yapılması gerekenler
Başta TÜYAP olmak üzere TÜMDEF ve SEİS’in bölgenin prestijli Tıp fuarını oluşturmak konusundaki karalılıklarını gerçekleştirmek için katılımcıların eleştiri ve önerilerinin neler olduğunu öğrenmek ve bu konuda yapılacak düzenlemeleri belirlemek için tüm katılımcılar üzerinde çok detaylı bir anket çalışması yapmalıdırlar. Anket formu genişletilmiş fuar düzenleme komisyonu tarafından çok detaylı olarak hazırlanmalıdır. 2012 Ekspomed&Labtek fuarı anket sonuçları dikkate alınarak düzenlenmeli ve fuar için öngörülen yeniliklerin neler olduğu zaman geçirilmeden sektöre duyurulmalıdır. Yapılan anket ve sonuçlarının sektörle paylaşılması ve uygulamaya konulması fuara olan ilgiyi ve katılımı arttıracaktır. Sektörün yapılacak bu anket çalışmasına ilgi göstermesi tüm sektörün menfaatine olacaktır. Geçen yıldan başlayarak bu yılda devam eden Sağlık Bakanlığımızın fuara vermiş olduğu katılım desteklerinden mutlaka daha çok yararlanılmalıdır. Katılım ve destekleri için başta Sağlık Bakanımız Prof. Dr. Recep Akdağ’a, Müsteşarımız Prof. Dr. Nihat Tosun’a, İstanbul İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu’ya ne kadar teşekkür etsek azdır. Son iki yıldır Ekspomed&Labtek Fuarı’na Sağlık Bakanlığımız farklı bir açılım getirmiştir.

Katılımcıların istekleri
TÜYAP, SEİS, TÜMDEF ve Derneklerin ortak kararlılık göstererek katılımcıların ortak istek ve önerilerini dikkate alacaklarını, gelecek yıllarda düzenlenecek Ekspomed&Labtek fuarlarının bölgenin prestijli Tıp Fuarları arasında yerini alacağına olan inancımla 2011 fuarının düzenlenmesine katkı sağlayan herkese, katılan firmalara, ziyaretçilere sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

Mehmet Ali Özkan
mehmetaliozkan@gmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here