Sterilizasyonda 3D Projelendirme

0
218
merkezi-sterilasyon

merkezi-sterilasyonMerkezi Sterilizasyon Ünitelerinin Mimari planlama çalışmasının ve Cihaz seçimlerine bağlı yerleşimlerin önemi büyük. Hastaneler kurmayı düşündükleri Merkezi Sterilizayon Ünitelerini cihaz seçimleri ve İş akışlarına göre mimari proje aşamasında Profesyonel Firmalar ile 3 boyutlu olarak projelendirerek alt yapı çalışmalarını projeye göre düzenleyerek Merkezi Sterilizasyon Ünitelerinin faaliyete geçme aşamasında yaşanacak sıkıntıların önüne geçerek iş ve zaman kayıplarını engellemiş olurlar.

Merkezi Sterilizasyon Ünitelerinin Mimari olan Medisel Medikal Ürünler ve Hizmetler Ltd. Şti. yetkilileri, “Artan hastane enfeksiyonları ve bunların sonucunda yaşanan ölümler, hastane yatışları ve harcamaları göz önüne alındığında Merkezi Sterilizasyon Ünitelerinin “MSÜ” planlanması, projelendirilmesi ve inşasında hastane mimarisindeki ve teknolojilerindeki son gelişmeler mutlaka uygulanmalıdır. İdeal bir MSÜ bütün hastane ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlanmalıdır. Hastanelerin hemen hemen bütün bölümlerinde kullanılan malzemeler MSÜ’de steril edildiğinden hastane enfeksiyonlarının kontrolünde önemi çok açıktır. Normal bir ameliyathanede günde 10-15 ameliyat yapılabildiği düşünülürse ihtiyaç duyulan steril malzeme miktarının ne kadar büyük olduğu görülür” dediler.

MSÜ işlemlerinin büyük bölümünün ameliyathanelerle ilgili olduğu düşünülürse, bu ünitenin ameliyathanelerle birleşik olması önemlidir. Yapılandırılırken Kirli-Temiz-Steril alan kavramları temeldir. Ameliyathanelerden gelen kirli cerrahi malzemelerin temizlenme işleminin yapıldığı; Kirli malzeme ayırma ve yıkama yerinde temizleme ve dezenfeksiyon işlemleri yapılmaktadır. Bu bölümde de kullanılacak yıkama ve dezenfeksiyon makinelerinin çift kapılı olması ve kirli bölümle temiz bölüm arasında bariyer görevi görmesi önemlidir. Dezenfekte edilen malzemenin paketleme ve bohçalama işlemlerinin yapıldığı temiz malzeme çalışma alanında kullanılan buhar sterilizatörlerinin de çift kapılı sisteme sahip olmaları çok önemli avantajdır.

Düşük ısı sterlizasyonu olarak Etilen Oksit sterilizasyon kullanılacaksa bu alanların mutlaka izole edilmiş ve etkili bir havalandırması olması gereklidir. Temiz çalışma alanında yardımcı alanlar da mutlaka dikkate alınmalıdır. Malzeme tekstil depoları, kompresör alanı, kesintisiz güç kaynağı alanı, saf su cihazı alanı, sterilizatörler için servis alanları ayrıca personel soyunma odaları, eğitim ve çalışma alanları, kayıt alanları, yatak ve transport arabaları dezenfeksiyon alanları da bir sterilizasyon ünitesi için önemli ve olması gerekli alanlardır. Steril malzemenin depolandığı ve dağıtımının yapıldığı steril alanın gerek Hepa filtre ile havalandırılması gerekse oda sıcaklığı, nem gibi parametrelerine dikkat edilmesi gerekir.
Medisel Medikal Ürünler ve Hizmetler Ltd. Şti.
www.medisel.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here