Kongre’ye, Kanguru’ya, Kangren’e dair…

0
117

Tüm panellerin doluluğu, katılımcı ve panelistlerin itinası, özeni, hazırlanılışı ve sunumları ile hakikaten takdire şayan bir organizasyon gerçekleştirildi.

 3. Ulusal Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçileri Kongresi’ni geçtiğimiz ay içerisinde gerçekleştirdik. Sektör olarak ne kadar iftihar etsek azdır, tüm panellerin doluluğu, katılımcı ve panelistlerin itinası, özeni, hazırlanılışı ve sunumları ile hakikaten takdire şayan bir organizasyon gerçekleştirildi. Her kimin ne nebze katılımı ve katkısı var ise bu sayfadan teşekkür etmek gereksinimi hissettim. Ve orada bizlerle olmayan veyahut olamayanların hakikaten sektörümüz adına bir şeyler yapabilme gayreti içerisindekilerin en azından gayret ve şevklerini kırmamak adına ve atılan her bir adımın aslında kendilerinin de ali menfaatleri için olduğunu göz ardı etmemeleri gerekmektedir diye düşünüyorum. Kongre panelisti olan kamu kurum temsilcilerinin açıklama ve konuşmalarından, sektörün bugünü ve yarınına ait düşünce iz düşümleri çok ama çok önemliydi. Bu vesile ile Kongrenin hazırlayıcısı eş başkanlarının TÜMDEF & SEİS birlikteliğini kamuya sergilemeleri inanılmaz mutluluk vericiydi. Böylece “tek ses tek yürek olgusu”nun sadece sözde kalınmadığı ayan edilmiş oldu. Ayrıca Sayın SADER Başkanı Engin Arel Bey’in TÜMDEF çatısı altında yer alabiliriz şeklinde yorumlanabilecek şahsi görüşü de kongrede beni mutlu eden bir diğer nüanstı. Bu Güç birliktelikleri bizim elimizi ne denli güçlendirecek Allah ömür verdikçe yaşayıp göreceğiz. Sektör sorunlarının çözümünde bu iki kuruluşun ehemmiyetini bilen ve düşünenlerdenim. Tabi bu noktada zaman söyleyecektir söylenecek son sözü.

Kanguru…
Bildiğimiz gibi Kangurular birbirinden farklı tabiatlarda yaşamlarını devam ettirirler, Çalılık bölgelerde, dağlık bölgelerde yaşayanları ve hatta ağaçlarda yaşayanları vardır… Bir kanguru kesesi içindeki 4 memesi sayesinde varolan yegane (belki nadirde olsa 2 yavrusunu) o memeler ile besler ta ki artık keseye sığmayacak hale gelene kadar… Bu varoluşa bu şekilde baktığımızda Tıbbi Cihaz sektörünü kanguruya ve o sektörden nemalanan, hayatını ve geçimini bu sektörden sağlayan tüm kişi, kurum ve kuruluşları olan paydaşları da kangurunun yavrusuna benzetecek olursak, Kesenin içinde olanların ve ona sıkı sıkı tutunanların hayatını devam ettireceğine ve güçleneceğine inanmaktayım. Ta ki sektör (kanguru) bizi dışlayana dek. Hoş dışarı çıktıktan sonra da zaman zaman keseden istifade etmeye devam edecek gibi olsak ta artık hiçbir şey kesenin içindeki kadar kolay olmayacaktır.

Kangren…
Kangren hala aynı kangren, tüm STK’larda yaşanan sıkıntılar TÜMDEF içindede kendisini göstermekte…TÜMDEF dışında olanlar ve üye olmayanlar TÜMDEF veya (diğer derneklerimiz için) ne yapıyorlar ki? Bizlere ne fayda sağlayabilir ki? Sorularını beyinlerinde dolaştırıp, ağızları ile dillendirirlerken, acaba ya olmasalardı ya bir şeyler sektör adına biteviye değişirken (merkezi alımlar, SUT, UBB, EKAP vs.) uygulayıcılara yaptıkları katkılar ile en azından aleyhte gerçekleşecek nece mevzuatın önüne geçmiş olma ihtimallerini nasıl ve neden görmezler anlayabilmiş değilim. Anlayamayacağım da… Bana dokunmayan yılan bin yaşasın, ben işime bakarım, çizdiğim yol haritası ile gidebildiğim kadar gider, yapabildiğim kadar yaparım duruşu artık yavaş yavaş yok olmakta ve bir zaman sonra tamamen tarih olacak gibi gözükmektedir. Bu vakitten sonra, Kurumsallığını tamamlamayan, bilgi donanımını en üst seviyeye çıkaramayan, oyunu değişen kurallara göre oynayamayan hiçbir işletmenin ayakta kalabilme şansı gözükmemektedir… Bu kangrenleşmiş yapıyı, düşünce ve duruşu söküp atmadıkça variyetimizden ve STK larla bir olup birlik olup aynı hedefe aynı uygun adımla yürümedikçe ketum soluyuşlar, puslu havalar örtecektir üzerimizi.
Kalınız Sağlıcakla.

İki türlü insan vardır. Odaya girdiğinde “işte geldim” diyenler ve “demek buradasınız” diyenler.
Frederick Collins

Hüseyin Güngör AYTAN
huseyingungor@medikalplus.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here