Altın Çağa Giriş: Ders 1: Ayaklanma

0
207

Bildiğiniz gibi bulunduğumuz coğrafyada her gün yeni bir halk ayaklanması, uyanış, diriliş başlıyor. Kimi zaman endişeyle ama çoğunlukla “Helal Olsun!” diyerek izliyoruz.

 Çok isterdim şöyle komplo teorileri, kutsal metinlerin asıl anlamları ya da geleceğe dair öngörüler içeren bir kitap yazmayı. Seviyorum çünkü komplo teorilerini. Üstelik tam da zamanı diye düşünüyorum. Ne zamandır İnka’lardan ve Maya Takvimi geyiklerinden sıkıldım çünkü. Ne yazık ki; geleceğe dair en yakın öngörüm akşam ne yemek yiyeceğimiz ve üretebildiğim tek komplo teorisi de aslında bu yaşadıklarımızın bir rüya olduğu ve asıl öldüğümüzde gerçek hayata uyandığımız ile ilgili. Ancak bu ay daha önce okuduklarımdan yola çıkarak benzer konularda bir şey yazacağım.

Altın Çağın lale devri
Bildiğiniz gibi bulunduğumuz coğrafyada her gün yeni bir halk ayaklanması, uyanış, diriliş başlıyor. Kimi zaman endişeyle ama çoğunlukla “Helal Olsun!” diyerek izliyoruz. Bu görüntüleri izledikçe de üniversiteden yeni mezun olduğum dönemlere gidiyor aklım. O zamanlar Altın Çağı anlatan bir kitap okumuştum. Haliyle de yeni mezun olmuş, hayatı sorgulayan bir gencin bakış açısı ile kitabı değerlendirmiş ve kitapta bahsedilen Altın Çağın ilk kıvılcımının bulunduğumuz coğrafyadan çıkacağına yürekten inanmıştım. Altın Çağa girerken tüm halklar, yüzyıllar boyu onları etkisine alan din-dil-ırk gibi kavramlardan sıyrılacak, bu kavramlarla onları korkutarak yöneten liderlere baş kaldıracaklardı. Ama bu baş kaldırış sessiz sedasız değil, tüm dünyayı etkisine alacak ve hatta bazı bölgeleri yakıp kavuracak kadar şiddetli olacaktı. Daha sonra uyanış ve aydınlanma dönemi başlayacaktı ki; işte bu dönem Altın Çağın lale devri olacaktı. Bugün yazılı ve görsel basında takip ettiklerimiz, teknolojideki gelişmeler, insanların artık saniyesinde her olaydan haberdar olacakları sosyal paylaşım ağlarının olması, tembel halk diye tabir ettiklerimizin bile ataletten sıyrılarak değişim için harekete geçmeleri ve bunlar gibi 20 yıl önce asla olmaz, olsa da biz görmeyiz dediklerimizin oluyor olması beni içten içe o okuduklarıma götürüyor.

Değişim uzun bir yol
Değişim zor, değişim uzun bir yol, ama çıkılması gereken bir yol. Ve ne yazık ki; bazı yerlerde değişime çok geç kalındığından dolayı, bardak taşmadan alınmaya çalışılan her türlü önlem de bence boş. Ne kadar önlem alınırsa alınsın, ne kadar havuç gösterilirse gösterilsin yine de o bardak taşacak. Türkiye’de de bardaktaki su fokurdamaya başladı. Herkes gider Mersin’e, biz gideriz tersine misali her gün bardağı taşıracak bir başka damla daha ekleniyor fokurdayan suya. Gazeteciler tutuklanıyor, Ergenekon, Balyoz davaları bir türlü sonuçlanamıyor, her gün yeni bir kadın cinayeti işleniyor, yargıya artık güvenilmiyor. Herkes gergin, herkes o son damlayı bekliyor.

Kadına El Kaldıran Erkek Değildir!

Geçenlerde Bağdat Caddesi istikametinden evime doğru giderken, trafiğin sıkıştığı Suadiye’de yol kenarındaki reklam panosunda gördüm. “Kadına El Kaldıran Erkek Değildir!” yazıyordu. Önce arkasında yatan anlama dikkat etmeden düz mantık algıladım yazanı. Hatta arabanın içinde okkalı bir küfrün ardından “Yok daha neler! Kadına el kaldıran erkek değil de kim?” diye de söylendim. Sonra reklamdaki görsele dikkat edince anladım. Hani bazı mahallelerde iki apartman arasında kalan boş arazilere çöp dökülüyor diye, duvara yazılan yazılar vardır. Buraya çöp döken eşektir gibi… Ona gönderme yapılarak anlatmak istemişler kadına el kaldırmanın erkekliğe yakışmadığını. Keşke biraz daha incitici bir şeyler yazsalardı diye geçirdim içimden. Dayak atmayı bırakın, bir insanı incitecek fiziki bir hareket bile dünyanın en aşağılık davranışı çünkü. Bunu yapanlar toplum içine nasıl çıkıyorlar yüzleri kızarmadan hiç anlayamıyorum. Bence bu cürümü işleyenler televizyonlarda gazetelerde ifşa edilmeliler. Dayak yiyen kadınların yüzleri kapatılacağına asıl onları bu hale getirenlerin resimleri bir hırsız veya dolandırıcı gibi boy boy yayınlanmalı her yerde.

 

Beril Erem
beril.erem@gmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here