Değerli Meslektaşlarım

0
264

Başta Orhan Taşova olmak üzere sektörel medyada sevgi duyduğum Hüseyin Güngör Aytan, Ecz. Yusuf Kürkçüoğlu’nun kalpten olduğuna inandığım teklifleriyle Medikal Plus dergisinin bu sayfasında sektörel bilgi birikimi her ay sizlerle paylaşmaya karar verdim.
Bana bu fırsatı veren Medikal Plus ailesine teşekkür ederim.

Bu köşeden sektördeki gelişmelerle ilgili düşüncelerimi sizlerle paylaşırken hiçbir zaman etik değerlerin dışında olmayacağımı, sektör hakkındaki gelişmeleri aklım erdiğince objektif paylaşmaya çalışacağım. Olurda farkında olmadan sürçü lisan eder, haksızca sizlere kırıcı bir söylevde bulunursam baştan özürlerimin kabulünü rica eder, gerekli eleştiri ve uyarılarınıza açık olacağımı içtenlikle belirtmek isterim.

Bildiğiniz gibi 17-20 Şubat 2011 tarihleri arasında WOW Topkapı Palace Hotel Antalya da 3. Ulusal Tıbbi Cihaz Üretici Tedarikçileri Kongresi’nde olacağız. Öncelikle kongreyi ortaklaşa düzenleme kararlılığını gösteren TÜMDEF ve SEİS Yönetim kurullarını kutlarım. Kongre düzenlemek kolay iş değildir. Tüm zorluklarını 1. ve 2. kongrelerden çok iyi bilirim. 1.ve 2.Kongrenin düzenlenmesi sürecinde TÜMDEF Yönetim Kurulu, düzenleme kurulu ve kongreye kalben destek veren derneklerin yönetim kurulu üyelerinin sinir kat sayılarının yükseldiğini, uyku düzenlerinin bozulduğunu yaşayanlardan birisi olarak çok iyi bilirim. Kongreye katılımı arttırma çabalarımı dersiniz? Kongreye gelecek protokolün katılımlarımı mı dersiniz? SEİS & TÜMDEF çekişmesini meydana getirmek isteyenlerin kongreye verdiği zararlar mı dersiniz? O süreçte ne kadar kargaşa ve karmaşanın birlikte yaşandığını anlatamam. Tüm bu olumsuz şartlara rağmen geçen tüm kongreler sektörel birlik ve beraberlik adına o günkü şartlar dikkate alındığında olumlu sonuçlanmıştır. O sürece katkı saylayan herkese ne kadar teşekkür etsek azdır.

3. Ulusal kongrenin düzenlendiği bu günkü şartların daha pozitif olduğuna inanıyorum.
Deneyim, tecrübe TÜMDEF & SEİS birlikteliği ile tam bir güç birliğinin yaratılmış olması kongreye daha pozitif yansıyacaktır. Dileğim, bu kongrenin düzenleme, katılım ve sonuç bildirisiyle Tıbbi cihaz sektörüne yeni bir ışık yakmasıdır. Bu ışığı tüm dinamikleriyle sektörün kendisi yakacaktır. Beklenen ışığın ortaya çıkması için TÜMDEF çatısı altındaki tüm dernek başkanlarına, yöneticilere, dernek üyelerine, SEİS Başkanı ve yönetim kuruluna, çatı dışında olan diğer derneklere ve “Bende ekmeğimi tıbbi cihaz sektöründen kazanıyorum “bu iş benim mesleğim” diyen herkese, sektörel medya ya büyük sorumluluk düşmektedir. Sektörde olup bitenleri gören herkesin sektörel birlikteliği güçlendirmekten başka çarelerinin kalmadığı, en zor ve kısıtlı imkânlarla oluşan birlikteliğin ortaya koymuş olduğu değerleri artık görmüş olmaları gerekir. Sektörel birliğin olumlu sonuçlarını göremeyenlere sektörel birliğin önemini ortaya koymak için bir soru sormak istiyorum.

Sorum şudur. Sağlıkta dönüşüm programı ile yaklaşık yedi yıl önce başlayan “sağlıkta dönüşüm programı” özelinde sektörde her şeyin yeniden yazıldığı bu süreçte Dernekler, TÜMDEF, SEİS olmasaydı sektörün prestiji, kamu ile iletişim ve temsil durumu ne halde olurdu? Tüm sektörün bu soruya objektif ve mantık çerçevesinde verecekleri cevaplarının gereği olarak daha güçlü sektörel birlik için hareket edecekleri inancıyla 17 Şubat 2011’de 3. Ulusal Tıbbi Cihaz Üretici Tedarikçileri Kongresi, sektörün ortak kongresinde birlikte olmak dileği ile tüm sektöre  sağlıklı ve huzurlu gönler dilerim.

Mehmet Ali Özkan
mehmetaliozkan@gmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here