İlaç sektörü işe alımlarda İK firmalarından hizmet almayı tercih ediyor

0
359
ebru cos

ebru cosManpower, ülkemizin ilaç sektöründe tıbbi mümessil alımlarında en çok tercih edilen şirket olmasının yanı sıra sektöre yoğun ve geniş kapsamlı pek çok hizmet sunuyor.
İlaç sektöründe farklı uzmanlık alanlarında ve farklı niteliklerde personel ihtiyacını gidermek için İnsan Kaynakları şirketlerinin danışmanlığına başvuran şirket sayısı artış gösteriyor. Şirketler tıbbi mümessil, hemşire, insan kaynakları uzmanı, ruhsatlandırma uzmanı, muhasebeci, kongre ve organizasyon sorumlusu gibi geniş bir yelpazedeki personel alımlarında insan kaynakları firmalarının uzman danışmanlığından faydalanmayı tercih ediyor. Dünyanın en köklü İK danışmanlık şirketlerinden biri olan Manpower, ülkemizin ilaç sektöründe tıbbi mümessil alımlarında en çok tercih edilen şirket olmasının yanı sıra sektöre yoğun ve geniş kapsamlı pek çok hizmet sunuyor. 
 Son olarak küresel çapta gerçekleştirdiği ve 2011’in ilk çeyreği için istihdam beklentilerini farklı sektörlere göre inceleyen İstihdama Genel Bakış Araştırması ile gündeme gelen Manpower’ın Türkiye Genel Müdürü Ebru Coş, sektöre kattıklarını paylaştı. İlaç sektörünün Manpower’ın en yoğun hizmet verdiği sektörlerden bir tanesi olduğunu ifade eden Coş, sektörde tıbbi satış temsilcisi toplu işe alımları, outsource işgücü sağlamak ve rutin işe yerleştirme hizmetleri olmak üzere 3 temel alanda hizmet verdiklerini belirterek, “Bunlardan biri tıbbi satış temsilcisi pozisyonu için toplu işe alımlar konusunda verdiğimiz hizmet. Toplu tıbbi satış temsilcisi işe alımları ilaç sektörü için olukça önemli bir süreç. 2010 yılı içerisinde yapmış olduğumuz toplu işe alım projelerinden 7 tanesi tıbbi satış temsilcisi pozisyonu için gerçekleştirildi. Toplu işe alım sürecine yönelik bu firmaların büyük bir çoğunluğu yabancı sermayeli firmalardı ama yerli ilaç firmaları da bulunmaktaydı. Şu sıralarda halen bir ilaç firmasının 70 kişilik işe alım projesini yönetiyoruz” dedi. Ebru Coş süreci toplu işe alım sürecinde Manpower’ın yaklaşımını şöyle özetledi: “3700 adayı özellikle ilaç sektörü satış pozisyonu için tasarladığımız değerlendirme merkezi ve mülakat uygulamaları vasıtasıyla profesyonel olarak değerlendirdik.

Tüm bu aşamaları başarıyla tamamlayan 350 kişiyi 2010 yılında işe yerleştirdik.” Coş, ilaç firmalarının yılda bir, bazen de iki kez, büyüme ya da ürün lansman kaynaklı toplu işe alım gerçekleştirdiğine dikkat çekerek, “Seçme-yerleştirme tarafında ise genel müdürlük pozisyonları için hizmet veriyoruz. Burada depo elemanından, medikal müdür pozisyonuna kadar her seviye pozisyon için bu alanda uzmanlaşmış danışmanlarımızla hizmet veriyoruz. 2010 yılı içerisinde en son çalıştığımız pozisyonlar insan kaynakları, pazar araştırması, operasyon, departman asistanı, ruhsatlandırma, Ar-Ge, ürün müdürü ve bölge müdürü pozisyonları oldu” diye konuştu. İK danışmanlığında sektör bilgisinin önemini vurgulayan Coş, danışman ekibinin sahip olduğu nitelikleri şöyle özetledi: “Dolayısıyla operasyonel süreç yönetme, kaynakları verimli ve iyi kullanma, deneyim, uzmanlık ve güçlü referanslar gibi bu alanda ön plana çıkan niteliklerin hepsine sahibiz.” 2011’in ilk çeyreği için ülkelerdeki genel istihdam görünümünü sunan Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması, Türkiye’den 1002 temsilci işveren ile görüşme yapılarak gerçekleştirildi.

Tüm temsilci işverenlere “İçinde bulunduğumuz çeyrek yıl ile karşılaştırdığınızda 2011 Mart ayının sonuna kadar olan üç ay içerisinde işyerinizde toplam istihdamın nasıl değişeceğini öngörüyorsunuz?” sorusunun yöneltildiği araştırma Türkiye’de 2011’in ilk çeyreğinde ne kadar işe alım olacağına dair önemli ayrıntılar içeriyor. Tüm sektörlerin değerlendirildiği araştırmaya göre çoğu sektörde ve bütün bölgelerde olumlu bir işe alım beklentisi bulunuyor. Ocak-mart dönemi için parlak bir işe alım tahmininde bulunulan sektörlerin arasında ilaç sektörü de bulunuyor. Araştırmada ilaç sektörü Türkiye’de en yüksek işe alım beklentisine sahip 5 sektörden biri olarak görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here