Sektör 2011’den umutlu

0
197

Son yıllarda zorlu bir süreçten geçen tıbbi cihaz sektörü 2011 yılı ile birlikte yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor. Yeni bir sayfa açarken de Kamu kurum ve kuruluşlarını da yanında görmek istiyor.

Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF) sektörün sorunları ile yakından ilgileniyor. Türkiye’de mevcut Tıbbi Cihaz Üretici, İthalatçı ve Tedarikçi Dernekleri ve üyeleri arasında mesleki birlik, yardım, sosyal dayanışma, uyum ve disiplini geliştirerek, sektörün sorunları noktasında devlet kurumları ile arasındaki diyalogu her geçen gün geliştiren TÜMDEF’e destek olmak sektörde iş yapan her firmanın görevi olmalıdır diye düşünüyorum. Birlik ve beraberliğin sağlanması halinde sesini sektör adına daha da gür çıkartacak olan güçlü bir TÜMDEF sorunların çözümü noktasında üzerine düşen görevi yapacaktır.

Güçlü bir Federasyon’un meydana gelmesi için maddi açıdan da güçlü olmak gerekmektedir. Bu noktada üye derneklere büyük görevler düşüyor. Federasyon’a gönderilen aidatların geciktirilmemesi burada önem kazanmaktadır.

Önümüzdeki Şubat ve Mart ayları sektör açısından iki önemli ay. 17-21 Şubat 2011 tarihlerinde Antalya WOW Topkapı Palace Oteli’nde, 3. Ulusal Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçileri Kongresi düzenlenecek. 31 Mart- 3 Nisan 2011 tarihleri arasında ise İstanbul Tüyap’da Ekspomed 2011 ve Labtek 2011 Fuarları gerçekleştirilecek. Başta Federasyon ve üye dernekler olmak üzere tıbbi cihaz sektörü bu iki etkinliğe hazırlanıyor. Kongrede sektörün sorunları devlet kurumlarından yetkililerin de katılacağı ortamda ele alınacak. Fuarda ise firmalar iş hacimlerini artırmaya çalışacaklar. Sektör 2011’den umutlu dedik. İş hacmi artıyor. Yeni devlet ve özel hastanelerin sayısı artıyor. Artan iş hacminden pay alabilmek için sektörde süreklilik şart. Satılan malın teknik servis hizmetinin aksatılmaması şart. Yani kurumsallaşmak şart.
Sektörün sorunları demişken; son dönemde Kamu’nun yaptığı toplu ve merkezi alımlar sektörün canını sıkıyor. Bu durum sektördeki küçük ölçekli firmaların ihalelere katılmasını zorlaştırırken, artan rekabet sonucu düşen kâr marjları ve geciken tahsilâtlar nedeniyle finansal açıdan sıkıntı içinde olan firmalar bu durum karşısında şaşkın.
Sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini Şubat ayındaki kongreden sonra ayrıntılı olarak dergimizde ele alacağım.

Sektörün birlikteliğinden söz etmişken, burada TÜMDEF’e ve diğer derneklerimize üye olmayan firmalara seslenmek istiyorum. Para kazandığınız sektörün derneklerine federasyonuna destek vermediğiniz sürece bir sektör olamayacağınızı bilmeniz gerekir. Binlerce üyesi olan bir Federasyon mu daha güçlüdür yoksa üye sayısı bin bile olamamış bir federasyon mu güçlüdür? Sektörde 3 bin civarında firma var. Bu sektörden ekmek yiyor ama derneklerimizin üye sayısı çok komik. Sektörde kalıcı olmak istiyorsanız lütfen bölgenizdeki medikal derneklere üye olun. Böylece güçlü bir TÜMDEF meydana gelecek ve sektörün sorunları tez elden çözüm bulacaktır.

Sektör umutlu derken, Sağlık Bakanlığı’nın 4 ay içinde Türkiye genelinde 42 adet yataklı sağlık kurumunun açılışını yapacak olması da sektörü umutlandırıyor. Aralarında bir süredir hizmet vermekte olan kurumların da bulunduğu 42 tesisten 7’si için Şubat ayında, 16’sı için Mart ayında, 6’sı için Nisan ayında, 13’ü için ise Mayıs ayında tören düzenlenecek. Bir kısmı geçen yıldan beri hizmet veren bir kısmı ise yapımı süren 42 tesisin “açılış törenleri” Mayıs ayı sonuna kadar tamamlanmış olacak.

Yeni dönemde üniversite hastanelerinin durumu da iyileştirilecek. Böylece sektördeki firmalar alacaklarını alabileceklerdir. Üniversite Hastanelerinde yüzde 3 olarak uygulanmakta olan hazine kesintisi 2011 yılında yüzde 1 olarak uygulanacak. Konu ile ilgili Maliye Bakanlığı’ndan gerekli onay çıktı. Buna göre döner sermaye işletmelerinin aylık gayrisafi hâsılatından tahsil edilen tutarlar üzerinden genel bütçeye aktarılacak pay, 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yüzde 1 olarak uygulanacak.

Ecz. Yusuf KÜRKÇÜOĞLU
ykurkcuoglu@medikalplus.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here