Narayı basan fare

0
229

Hikâye şöyledir. 4 fareyi atmışlar bir kafese, birinci fareye vermişler Alman birasını, ikinci fareye vermişler İtalyan şarabını, üçüncü fareye vermişler Rus votkasını tık yok. Dördüncü fareye vermişler Türk rakısını biraz durmuş beklemiş narayı basmış getirin bana şu kediyi… Misalden yola çıkarak genetiksel yapımızdan mıdır? Yediğimiz, içtiğimiz şeylerin geride bıraktığı mıdır? Nedir bilinmez ama…

Her nedense sonda söylenecek sözü en başta, söylenmemesi gereken sözü olmaması gereken kuvvet ve şiddetle mütemadiyen tekrarlar dururuz. Osmanlı imparatorluğunun halefleri olarak slogan imparatorluğu sınırları içinde solumaktayız. Tüm gelişmekte olan veya geri kalmış ülkelerin kaderi gibi rakama, istatistiğe dayanmadan, ulu orta, orda burada, yerli yersiz evimizin müstakil sınırları içerisindeymiş gibi konuşur, bağrışır, bayağılaşırız. Uzun bir aradan sonra sektörümüzle yeniden merhabalaştık.

MASSİAD ev sahipliğinde TÜMDEF Yönetim Kurulu Toplantısı’nın öğleden sonraki genişletilmiş değerlendirme toplantılarının üçüncüsüne katıldık. Sektöre ve sivil toplum örgütlenmesine gönül vermiş eski- yeni başkanlarımla ve dernek yönetim kurulu üyeleriyle sohbet etme imkânı buldum.
TÜMDEF Genel Başkanı Sayın Kemal Yaz başkanımdan serzenişle karışık vukuya dair görüşlerini alma imkânı buldum. Düşüncelerinde sonuna dek haklı idi ve olması gerekenleri hem biz yayıncıların hem sektörün sair unsurlarının ve olmazsa olmazı STK’ların ihmal ve eksikleriyle sizlerden uzak kaldığım süreç içinde birçok şeyin değişmediğini, ilerleyeceği yerde hala aynı durağanlıkta tabir-i caizse bir arpa boyu ilerlememiş olduğunu (popülasyon ve güç birliği anlamında) gördüm, anladım, üzüldüm. MASSİAD organizasyonunda gerçekleştirilen toplantılarda ağırlıklı olarak 3.Ulusal Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçileri Kongresi çalışmaları ele alındı.Bu kongrenin önemini defaten yazmış, söylemiş, dillendirmiş birisi olarak yine yineliyorum ki! Çok ama çok çok çokkkkk büyüktür. Önemlidir. Özeldir. Her anlamda bütün uzuvları ile sahiplenilmesi gereken bir olmazsa olmazdır. Kuvvetli – güçlü ve iyi donatılmış bir ordunuz yoksa zafer kazanamazsınız.

Daha kuvvetli olmak, daha güçlü ve dik yürüyebilmek, daha bilgi birikim donanıma sahip olmak adına başta TÜMDEF olmak üzere tüm Sektör STK’larına sahip çıkmalıyız. Yanlarında olduğumuzu bu yürek vermişlere hissettirebilmek hem kendi geleceğimiz, hem firmalarımızın geleceği hem de sektörden hizmet alacak vatandaşlarımız adına elzemdir. Önemlidir. Kaçınılmazdır. Narayı basan fare olmamak için, nerede neyi nasıl yapacağımızı bireysel olarak değil de, ister adına toplum deyiverin, ister cemaat, isterseniz TÜMDEF… Birleşerek yaptığımız ölçüde aldığımız yolun ne denli çok, aştığımız dağın ne denli yüksek olduğunu bile fark etmeden aşar gideriz.

Sağlıcakla.

Hüseyin Güngör AYTAN
huseyingungor@medikalplus.com 
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here