Merhaba

0
182

Merhaba,

Günlük hayatımızda karşı karşıya kaldığımız birçok durumu yorumlayabilmek için birçok konuda “dışarıdan uzmanlıklar” geliştirmek zorundayızdır.

Modern insan çok komplike olan günlük hayatını yürütmek için, yüzlerce yarı-uzmanlığı donanmış bir varlıktır. 

Medya da hayatımızın bir parçası olduğuna göre, onu anlayabilmek, satır aralarını okuyabilmek modern yaşamımızın olmazsa olmazlarından sayılır.  

Medya tarafından verilen mesajın izleyiciler tarafından doğru anlaşılması, onun medya kurumları tarafından hazırlanması ve iletilmesi kadar önemlidir. 

Medyanın karşısında onu okuyabilen, anlayabilen bir izleyicinin olması, iyi haber üretenle, üretmeyeni birbirinden ayıracaktır.

Medya okuryazarlığı, medya dışındaki bireylerin medya tarafından verilen mesajları eleştirebilecek, yorumlayabilecek düzeye gelmeleri demektir. 

Dergi okurları ilgi alanlarına odaklanmış okurlardır; dergiler de bu alanlarda odaklanmış haber yapan kuruluşlardır.

Eğer dergiler olmasaydı, odaklandığımız alanlarda kendimizi kısa zamanda geliştiremez, ilgi duyduğumuz alandaki gelişmeleri sürekli takip edemezdik.

Dergiler ve onların bizim için ilgi duyduğumuz, duyabileceğimiz onca haberi, onca bilgiyi derleyen editörleri, dergi sayfalarına okunurluk ve estetik kazandıran grafikerleri olmasaydı, bir şeyler eksik olmayacak mıydı?

Yeni bir yıl, yeni umutlar ve taze fikirlerle geldi. 

Ben yeni bir yıla girerken, bu yılın ilk sayısını, bizi sürekli takip eden, böylece gerçek bir okur, bir “medya okuryazarı” olduğunu gösteren okurlarımıza ve onlar için bir ay boyunca onlarca bilgiyi, haberi süzen ve yorumlayan Haber Müdürümüz Yusuf Kürkçüoğlu’na, sayfalarımızı güzelleştiren grafikerimiz Barış Akgün’e ve diğer çalışanlarımıza ithaf ediyorum. Bir şeyler eksik olmaması için her şeyi sizin için yapıyoruz. 

Mutlu ve başarılı bir yıl geçirmeniz dileğiyle…

Orhan TAŞOVA
otasova@medikalplus.com 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here