Z-Band medikal hatalardan kaynaklanan ölümlerin önlenmesine yardımcı oluyor

0
121
Z-Band medikal hatalardan kaynaklanan ölümlerin önlenmesine yardımcı oluyor

Z-Band medikal hatalardan kaynaklanan ölümlerin önlenmesine yardımcı oluyorZebra Technologies, hasta haklarının ve güvenliğinin korunmasına yönelik sunduğu üstün nitelikli yenilikçi çözümleriyle  dikkat çekiyor.
 
Zebra Technologies’in medikal hatalardan doğabilecek hasta ölümlerinin önlenmesine yönelik geliştirdiği Z-Band (Zebra hasta kimlik bilekliği), dünya çapında büyük ilgi görüyor. Zebra Technologies Türkiye Ülke Müdürü Can Tolu konu ile ilgili sorularımızı cevaplandırdı.

Medikal hatalardan doğabilecek hasta ölümlerinin önlenmesine yönelik geliştirilen Z-Band hakkında bilgi verir misiniz?
Z-Band bileklikler pek çok açıdan yararlı, kullanımı kolay ve hastanelerde verimliliği artıran bir ürün. Öncelikle, hastanelerde kullanılan kimyasallara karşı dayanıklı olan antimikrobakteriyel bir ürün. Z-Band bileklikler, tedavi takibi, ilaç uygulaması ile büyük sonuçlara yol açacak karışıklıkların önlenmesini sağlıyor, hastaya güven veriyor ve hastane personelinin çalışmasına yardımcı olarak verimliliği arttırıyor. Bu bileklikler sayesinde hastane personeli hastanın tedavi takibini kolaylıkla yapabiliyor, tedavinin yönünün, gelişimini çok rahat bir biçimde izleyebiliyor ve insan hatasından doğacak sonuçları da çok büyük ölçüde engelliyor.

Doğru hasta, doğru ilaç, doğru doz, doğru zaman ve doğru yöntem Z-Band ile sağlanıyor diyebilir miyiz?
Çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu kriterlere 5D yani “5 Hasta Doğrusu” deniyor. 5D’yi en iyi şekilde uygulayabilmek için en doğru yöntem Z-Band bileklikleri. Bunun pek çok nedeni var, öncelikle hastanelerde kullanılan kimyasallardan etkilenmediği için üzerindeki bilgilerin zarar görmesi söz konusu değil. Z-Band’daki bilgiler silinmez, üstelik kullanımı sırasında da hastayı rahatsız etmeyen bir yapıya sahip. Ayrıca, tedavi takibini en iyi şekilde sağlayarak en yüksek hasta güvenliğini sunar. Üzerinde kodlanmış olan bilgiler el terminali ile okutularak daha önceki uygulamalar görülebilir, alınan numuneler Zebra mobil yazıcılar ile yazdırılan etiketler ile işaretlenebilir, uygulanan ilaçlar anında bilekliğe kayıt edilerek hastane personelinin daha sonraki aşamalarda ilaçları kolayca takip edebilmelerini sağlar. Z-Band, doğru hastaya doğru dozda, doğru ilacın doğru zamanda verilmesini sağlayan en doğru yöntem. İnsan hatalarını ortadan kaldırması son derece önemli.

Z-Band hasta bileklikleri Türkiye’de kendine nasıl bir pazar buldu?
Z-Band, hastaneler arasında oldukça ilgi gördü. Halen pek çok hastanede deneme aşaması devam ediyor. Denemelerle ilgili çok olumlu geri dönüşler alıyoruz bu nedenle önümüzdeki dönemde Z-band hasta bilekliklerinin Türkiye’deki hastanelerde kullanılmaya başlanacağını ve giderek de bu kullanımın yaygınlaşacağı görüşündeyiz.

Dünyada yaygın olarak kullanılıyor mu?
Z-Band hasta bileklikleri dünyanın pek çok ülkesinde yaygın olarak kullanılıyor. Dünya çapında 125 milyondan fazla satarak, rekor kırdığını söylersem ne kadar yaygın bir kullanımı olduğunu sanırım daha açık ifade etmiş olurum.

Türkiye’de bu ürünü kullanmayan hastaneler nasıl bir yöntem izliyorlar, bu yöntem sağlıklı mı?
Bu ürünü kullanmayan hastaneler hasta kabulü sırasında plastik kol bantlarının üzerine kalem ile yazdıkları kağıtları takarak ya da yazıcıdan bastıkları etiketi yapıştırarak bu işlemi gerçekleştiriyorlar. Kol bantları ve etiketler; kana, alkole… vs maddelere dayanıklı olmadıkları için zarar görüyor ve üzerindeki bilgiler silinebiliyor. Bu durum karışıklığa yol açıyor, ayrıca günlerce hastanın kolunda kalan etiket/bantlar bakteri üremesine de sebep oluyor ve altındaki yapışkanı hastayı bir süre sonra rahatsız etmeye başlıyor. Hastanede karşılaşılabilecek maddelere dayanıklı olan Zebra bileklikleriyle ise bilgi silinmesi ve tedavi karışıklığı ihtimali ortadan kalkıyor. Ayrıca anti bakteriyel olan bu bileklikler direkt olarak tene yapıştırılmadığı ve yumuşak olduğu için hastaya rahatsızlık vermiyor.

Kullanımı zorunlu mu, zorunlu olması yönünde bir çalışma var mı?
Henüz kullanımı zorunlu değil, ancak Avrupa’da birçok ülkede zorunlu hale geliyor ileride AB uyum yasaları çerçevesinde önce bütün Avrupa’da sonra da yayılarak diğer ülkelerde de zorunlu olabileceğini düşünüyoruz. Çünkü gerçekten hasta sağlığı, doğru tedavi ve verimlilik açısından büyük katkı sağlıyor.

 

Zebra’nın sağlık sektörü ile ilgili başka çalışmaları, ürünleri var mı?
Beş Hasta Doğrusu’na verilen önemin artması ile birlikte, Zebra Technologies de hasta haklarının ve güvenliğinin korunmasına yönelik sunduğu üstün nitelikli yenilikçi çözümleriyle dünya çapında şampiyonluk unvanını kazandı. Z-Band Bileklikler ile birlikte Zebra Mobil Yazıcılar, Bileklik Yazıcılar ile birlikte komple çözümler sunuluyor. Bu alandaki çalışmalar kuşkusuz önümüzdeki dönemde de devam edecek.

Zebra Technologies hakkında bilgi verir misiniz?
Zebra Technologies Corporation (NASDAQ: ZBRA) iş verimliliğini arttırmak amacıyla kritik öneme sahip varlıkların tanımlanması, takibi ve kullanımının yönetimi için en geniş yeni teknoloji çözümleri yelpazesini sunmaktadır. Zebra ürünleri arasında geniş bir otomatik tanımlama teknolojileri yelpazesinin kullanıldığı son teknoloji ürünü yazılım ve donanım çözümleri ile talep üzerine güvenilir çıktılar alınmasını sağlayan yazıcılar bulunmaktadır. Kaynak bulma, görünürlük, güvenilirlik ve kusursuzluk konusunda gelişmeler sağlayan Zebra, müşterilerinin doğru varlığı, doğru yere, doğru zamanda koymasına yardımcı olmaktadır. Zebra dünya çapında Fortune 500 şirketlerinin yüzde 90’dan fazlasına hizmet vermektedir.

Can Tolu kimdir?
Bilgi Teknolojileri sektöründe 16 yılı aşkın deneyimi bulunan Can Tolu, Zebra Technologies Türkiye Ülke Müdürlüğü görevini Haziran 2008’den bu yana sürdürüyor. Zebra’nın Türkiye pazarında başarılı ve istikrarlı büyüme hedefini gerçekleştirmek üzere bu göreve atanan Tolu, kurduğu güçlü satış ekibi ve ağı ile 2 yılda, şirketin yüzde 40’ın üzerinde büyümesini sağladı. Şu an itibariyle İstanbul merkezli Türkiye ofisinde 6 kişilik ana ekibi yönetiyor. Ülkede iş ağını yaygınlaştırmak ve genişletmek, varolan kanallar aracılığıyla ve yeni kanallar yaratarak, iş ortaklıklarını geliştirmek ve yüzde 50 ciro artışını sağlamak, Tolu’nun ana sorumlulukları arasında yer alıyor. Zebra ailesine katılmadan önce Superonline, Ixir ve Koc.net gibi şirketlerde satış yönetimi konusunda çeşitli pozisyonlarda çalışan Tolu, son olarak Kurumsal Satış Grup Müdürlüğü görevi yapmaktaydı. Tolu, Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here