Devlet Hastaneleri yeni cihazlara ve yeni ünitelere kavuşuyor

0
307
devlet-hastanesi

devlet-hastanesiAğrı, Iğdır ve Muş Devlet Hastaneleri’nde MR Merkezleri kurulurken, birçok hastanenin tıbbi cihaz altyapısı yenileniyor.
Son aylarda Devlet Hastaneleri’ndeki tıbbi cihazların yenilenmesinin yanı sıra, birçok yeni bölüm de hizmete giriyor. Birçok ilde ise yeni devlet hastaneleri hizmete açılıyor. Bu çerçevede geçtiğimiz ay Ağrı, Iğdır ve Muş Devlet Hastaneleri’nde MR Merkezi kuruldu. Ağrı Devlet Hastanesi bünyesinde ilk defa kurulan MR merkezi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Ağrı’da yıllardır olmadığı için çevre illerin hastanelerine gönderilen vatandaşların sıkıntısını gidermek için alınan MR cihazları hizmete sokuldu. MR merkezinin açılışını Ağrı Valisi Ali Yerlikaya ve Ağrı Belediye Başkanı Hasan Arslan birlikte yaptılar. Kurdele kesimi sonrası MR merkezini gezen protokole Ağrı Sağlık Müdürü Dr. Turhan Sulhan bilgiler verdi. Merkezin 24 saat hizmet vereceğini ifade eden Dr. Sulhan, “Yıllardır diğer hastanelere sevk edilen hastalarımızın bu sıkıntısını çözüme kavuşturduk. Ağrılılar 24 saat boyunca MR merkezinden faydalanabilecekler. 600 Bin Euro değerindeki bu cihazlarımız hasta göçümüzü durdurmamız için büyük etki yapacaktır. Ağrı halkına hayırlı olsun” dedi. Cihazın alınmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Ağrı Valisi Ali Yerlikaya, yetkililere teşekkür etti.

Iğdır MR cihazına kavuştu
Iğdır Devlet Hastanesi’nde uzun süredir eksikliği hissedilen MR cihazının kurulumuna başlandı. Cihaz olmaması nedeniyle yıllardır çevre illere sevk edilen hastaların artık hastanede tedavi olabileceği belirtildi. Cihazın 15 gün içinde kullanıma hazır hale geleceğini söyleyen Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Bülent Kaya, hastaneye gelen MR cihazının kurulumunun başladığını ifade ederek, cihazın hizmet vereceği yerde de restorasyon çalışmaları başlatıldığını dile getirdi. Dr. Kaya, “Iğdır halkının sağlık alanındaki sıkıntılarını gidermek adına çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Iğdır Devlet Hastanesi’ne getirilen MR cihazıyla çevre illere yapılan sevk sayısında düşüş yaşanması bekleniyor” dedi. Vatandaşlardan Musa Can ise, MR cihazının Iğdır Devlet Hastanesi’nde kurulmasından mutlu olduğunu söyleyerek, “MR için Iğdır’dan Van, Erzurum veya Ağrı gibi illere gidiyorduk. Bu da bizi zorluyordu. MR cihazının Iğdır’a gelmesi ile bu çilemiz sona erdi” diye konuştu.

Son teknolojiye sahip MR
Muş Devlet Hastanesi MR Merkezi, Vali Erdoğan Bektaş’ın katılımıyla hizmete açıldı. Açılıştan önce Muş Devlet Hastanesi yemekhanesinde düzenlenen bilgilendirme toplantısına Vali Erdoğan Bektaş, Sağlık Müdürü Dr. Kenan Akpolat, Emniyet Müdürü Süleyman İlhan Acaröz, Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ömer Önal, yüklenici firma yetkilileri, GE Healthcare Türkiye Pazarlama Satış Müdürü Mesut Göral ve hastane çalışanları katıldı. Toplantıda katılımcılara cihazla ilgili bilgiler aktaran Mesut Göral, görüntüleme cihazının son teknolojiye sahip olduğunu ve günde 150 hastanın MR’ının çekilebileceğini söyledi. Yapılan tanıtımın ardından MR Merkezi’nin açılış töreni düzenlendi. Burada bir konuşma yapan Vali Erdoğan Bektaş, “Teknolojinin arkasından koşturuyoruz. Nerede yakalarsak, o trene atlamak için çaba harcıyoruz. 2 senede bir MR ihalesi yapıyoruz. Tartışmalı geçen bir süreçten sonra yapılan ihale neticesinde, ihaleyi kazanan yeni firma MR merkezini hastalarımıza hizmet etmeye hazır bir hale getirdi. Bugünden itibaren MR merkezi hastalarımıza hizmet etmeye yeniden başlamış olacak. Hem firma sahiplerine, hem Muş Devlet Hastanemize, hem de vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Kars Devlet’e Endoskopi Ünitesi
Kars Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü bünyesinde kurulan Endoskopi Ünitesi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Genel Cerrahi Profesörü Fatih Avşar, İl Sağlık Müdürü Dr. Fahri Sevinç, Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi eski Dekanı Abdülaziz Gül, Kars Devlet Hastanesi Başhekimi İsmail Yıldız ve hastane personelinin katılımıyla gerçekleşen açılış töreninin ardından, alınan endoskopi cihazı tanıtıldı. Sertifikalı 2 uzman doktor, bir eğitimli hemşire ve bir sağlık personeli ile hizmet vermeye başlayan ünite, Kars halkının önemli bir ihtiyacına cevap verecek. Erken teşhisin çok önemli olduğunun altını çizen Kars İl Sağlık Müdürü Dr. Fahri Sevinç, “Başhekim Uzm. Dr. İsmail Yıldız, endoskopi cihazı alınmadan önce hastaları Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne yönlendirmek zorunda kaldıklarını belirterek, “Hasta sayısının fazla oluşundan dolayı üniversite hastanesi ancak 5-6 ay sonrası için hastalara randevu verilebiliyordu. Fakat ünitemiz sayesinde bu yoğunluk ikiye bölündü. Hastanemiz olarak biz de bu yükü paylaştık ve önemli bir hizmete ortak olduk” dedi.

Ceylanpınar Devlet’e Avrupa’dan Ödül
Şanlıurfa’nın Ceylanpınar Devlet Hastanesi Laboratuvar bölümü, Avrupa’nın ünlü kalite denetleme şirketi BIO-RAD tarafından üstün başarı belgesi ile ödüllendirildi. Ceylanpınar Devlet Hastanesi Laboratuvar Bölümü Mayıs ve Ekim 2010 tarihleri arasında, İngiltere’nin BIO-RAD dış kalite ve denetleme şirketi tarafından başarı belgesi ile ödüllendirildi. Yapılan denetleme sonucunda laboratuvarımıza verilen kan örneklerinin, Avrupa standartlarının belirlediği ölçülerde gerçekleştiğini kaydeden Biyokimya Uzmanı Dr. Yusuf Kara, “Laboratuvar bölümü çalışanları olarak gösterdiğimiz üstün başarı neticesinde, BIO-RAD ve KUBUDEK adlı yurtdışı ve yurtiçi şirketleri tarafından yapılan denetimler sonucunda kalite belgesi ile ödüllendirildik. Bu başarıda Biyokimya Laboratuvar Uzmanı Seyfettin Ekin ve diğer laboratuvar çalışanlarının önemli ölçüde katkıları olmuştur. Katkılarından dolayı tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Taşlıçay’a Diyaliz Ünitesi
Ağrı Sağlık Müdürü Dr. Turhan Sulhan, Taşlıçay İlçe Devlet Hastanesi’nde diyaliz ünitesi kurduklarını açıkladı. Taşlıçay’dan Ağrı’ya gelen diyaliz hastalarının bu sorununu çözmek için başlattıkları çalışmalarda sona geldiklerini vurgulayan Dr. Turhan Sulhan, tüm cihazların kurulduğunu bildirdi. Diyaliz ünitesi ile birlikte servislerde yenileme çalışmaları başlattıklarını belirten Dr. Sulhan, “En kısa sürede Taşlıçay ilçemizdeki diyaliz ünitesini açarak buradaki vatandaşlarımızın gidiş gelişlerini durduracağız. Yine tüm servislerimizdeki çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Hastanemiz kısa bir süre sonra güzel bir görünüme kavuşacaktır” dedi.

Oksijen Üretim Tesisi kurulacak
Balıklıgöl Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. İzzet Korkmaz yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Dr. Korkmaz, “Hastanemizde cerrahi ve dahili branşlarda uzman hekim nöbeti başlatılmıştır. Yaklaşık 250 bin nüfusun ikamet ettiği Eyyübiye bölgemizde, Şanlıurfa’nın ilk semt polikliniği olarak açtığımız Eyyübiye semt polikliniği hem alt yapı hem de uzman hekim sayısı olarak güçlendirilecek ve daha donanımlı bir hizmete kavuşturulacaktır. Hastanemiz ana binasında hasta ve çalışan güvenliğini teminen uygun standartlarda kameralama sistemi kurulacaktır. Hastanemiz ana binasında yoğun bakım ve yatan hastalarımızın ihtiyacını teminen oksijen üretim sistemi kurulacaktır. Daha önce 25 yataklı dahili-cerrahi yoğun bakıları hizmete açmıştık, şimdi ise kardiyak hastalar için 10 yataklı 1 düzey koroner yoğun bakım için gerekli çalışma başlatılmıştır” diye konuştu.

Silopi Devlet’e yeni röntgen cihazı
Şırnak’ın Silopi İlçe Devlet Hastanesi’ne hayırsever Sezgin ailesi tarafından hibe edilen taşınabilir röntgen cihazı hizmet vermeye başladı. Taşınabilir röntgen cihazının özellikle yatan hastalar için büyük kolaylık sağlayacağı bildirildi. Konu hakkında açıklamada bulunan Silopi Devlet Hastanesi Başhekimi Hakan Tokur, hayırsever Sezgin ailesinin taşınabilir röntgen cihazını hastaneye hibe ederek örmek bir davranışta bulunduklarını söyledi. Cihazın özellikle yatan hastalar için büyük kolaylık sağlayacağını ifade eden Tokur Sezgin ailesine hastane ve hastalar adına teşekkür ettiklerini dile getirdi.

Tavşanlı’da yenilikler
Tavşanlı Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi’nde yoğun bakım servisinin kapasitesi genişletildi, ayrıca işitme testi için odyoloji bölümü oluşturuldu. Hastane Başhekimi Dr. Sabahattin Altıntaş yaptığı açıklamada, yeni uygulama olarak işitme testi yapmaya başladıklarını belirterek, daha önceden bu testi yaptırmak isteyen hastaların Kütahya’ya gitmek zorunda kaldıklarını hatırlattı. Dr. Altıntaş, özellikle belli yaşın üzerinde işitme problemi olan kişilerin işitme cihazı alabilmesi veya o işitme kaybının derecesinin tespiti için bu testin yapılması gerekiyor. Hastane bünyesinde 2 kulak burun boğaz uzmanımız var. Onların muayene ettiği hastalarda işitme ile ilgili bir problem varsa buraya gönderiyorlar ve işitme testi gerçekleştiriliyor. Bu testin ardından eğer işitme cihazıyla faydalı olunabilecekse burada rapor çıkartılıyor ve kişi SGK’dan işitme cihazını alabiliyor” dedi. Öte yandan hastanedeki yoğun bakımının 1. basamak olarak faaliyet gösterdiğini ancak yapılan çalışmalar ile buranın hizmet kalitesinin genişletilerek 2. basamak haline getirildiğini anlatan Dr. Altıntaş, önceleri 4 yatak bulunan yoğun bakım ünitesinde şimdi 6 yatak yer aldığını duyurdu. Dr. Altıntaş ayrıca buradaki merkezi ünite ile bazı cihazların yenilendiğini kaydetti.

Malatya’ya Yoğun Bakım Ünitesi
Malatya Devlet Hastanesi Beydağı Kampüsü Yoğun Bakım Ünitesi törenle hizmete açıldı. Açılışta konuşma yapan Sağlık İl Müdürü Hacı Bayram Zengin, her geçen gün sağlık görevlisi, cihaz ve fiziki kapasitenin arttığına dikkat çekerek, “İnsanımıza yakışır hizmet sunmak için çaba gösteriyoruz. İlçelerimizde de standartları yüksek hastane hizmeti verilecektir” şeklinde konuştu. Devlet Hastanesi Başhekimi Vahap Boztepe ise hastaların hayata tutundurulmaya çalışılan yer olarak bilinen hastanelerin yoğun bakım ünitesinin önemini anlatarak, “Bu servisimizde Anestezi Uzmanı ve beyin cerrahı da sürekli bulundurulacak” dedi. Konuşmalardan sonra kurdele kesilip yoğun bakım ünitesi gezildi.

Zonguldak’a modern acil servis
Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Çıtlak, acil servisin tamamlanma aşamasına geldiğini söyledi. Başhekim Uzm. Dr. Çıtlak, Zonguldak’a daha konforlu ve modern güçlü bir acil servisin kazandırılması hatta kabası tamamlanan acil servisin inşaatının kısa bir süre içerisinde sağlık ve teknik alt yapısının oluşturulması aşamasına gelindiğini söyledi. Dr. Çıtlak, “Şehrimize daha konforlu ve modern güçlü bir acil servis kazandırılması hatta kabası tamamlanan acil servis inşaatının kısa bir süre içerisinde sağlık ve teknik alt yapısının oluşturulması aşamasına gelinmiştir. Bu aşama ile ilgili bahsi geçilen alt yapılar projelendirilip Bayındırlık Müdürlüğü’nden gerekli onay sonrası ihale süreci başlayacak duruma gelindi” dedi.

Çocuk Servisi yenileniyor
Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nde Acil servis ve Çocuk servisinde yapılan tadilat ile daha sağlıklı bir ortamda hizmet verilecek. Düzce İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, “Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nin mevcut acil servis ve çocuk servislerinin fiziksel yetersizlikleri nedeniyle sağlık hizmet sunumu konsepti ve kalitesi noktasında gerekli ihtiyacı karşılayamadığı öngörülmüştür. Bu kapsamda yapılan değerlendirmeler ve incelemeler sonucunda Bakanlığımızdan acil ve çocuk servislerinin tadilat ve onarım işlerinin yapılması ile ilgili onay alınarak, bu hizmetlerle ilgili ihale gerçekleştirilmiş olup Ocak ayı başına kadar tamamlanması planlanmaktadır. Halkımıza daha etkin sağlık hizmeti sunumu için düzenlenecek olan acil servis ve çocuk servisi düzenlenmesi kapsamında; 4 Yataklı Yoğun Bakım Ünitesi yatak kapasitesi 9’a çıkarılacak. Acil gözlem ve müşahade odaları yenilenecek, triaj odaları oluşturulacak ve yatak kapasitesi 20’ye çıkarılacak. Acil servislerinin yayınlanan mevzuat uyarınca sınıflandırılma esaslarına göre düzenlenmesi için gerekli alt yapı çalışmaları yapılacak. Çocuk servisi yeniden düzenlenecek. 4 yataklı yeni doğan yoğun bakım ünitesi oluşturulacak. 2 yataklı büyük çocuk yoğun bakım ünitesi oluşturulacak. Yeni tomografi cihazı hizmete konulacak. Acil servis yol giriş çıkışları genişletilerek düzenlenecek. Sıhhi tesisat, gaz tesisatı, havalandırma ve elektrik tesisatı ile ilgili düzenlemeler yapılacak” denildi.

Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne Yoğun Bakım Ünitesi
Van Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde yapımı 211 bin TL’ye mal olan yetişkinler için yoğun bakım ünitesi törenle hizmete açıldı. Açılışa katılan Vali Münir Karaloğlu, ilk olarak hastane yetkililerinden çalışmalarla ilgili bilgiler aldı. Hastaneyi dolaşarak hastaları ziyaret eden Vali Karaloğlu, daha sonra yoğun bakım ünitesinin açılışını yaptı. Açılıştan sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Van Valisi Münir Karaloğlu, Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde son 1 yılda nitelik olarak önemli gelişmelerin yaşandığını belirtti. Karaloğlu, “Birleşmiş Milletlerin gelişmişlik parametrelerinin en önemli maddelerden biri de anne ve çocuk ölümleri oranıdır. Bir yıl öncesine kadar en çok anne ve çocuk ölümlerinin yaşandığı illerden biri olsa da son bir yılda Van’daki anne ve çocuk ölümleri binde 10’a kadar düştü. Daha önce bu hastanemizde yetişkinler için bir yoğun bakım ünitesi yoktu ve bu hastalarımız başka hastanelere gönderiliyordu. Ama artık böyle bir durum yaşanmayacak. Sağlık Bakanımız Van’a geldi. Burada 150 dönümlük yeni bir alana kadın çocuk hastalıkları hastanesi, onkoloji hastanesi, kalp ve damar hastanesi, fizik tedavi hastanesi kurulacak. Bunlar toplam 600 – 800 yatak kapasitesi arasında değişecek” dedi.

Salihli Devlet’e Nükleer Tıp hizmeti
Salihli Devlet Hastanesi, modern tıbbın gereği olan nükleer tıp hizmeti için düğmeye bastı. Bazı hastalar için hayati önem taşıyan bu hizmetin Ocak ayının ilk haftasında hizmete gireceği belirtildi. Konu hakkında açıklamada bulunan Salihli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ahmet Zeki Kaygısız, “Birçok hastalıkta tanı koymayı kolaylaştıran bu tetkiki yaptırabilmek için İzmir veya Manisa’ya gitmek ve uzun randevu süreçlerini göğüslemek gerekiyordu. Sintigrafi hizmet alımı ihalesine çıkan hastanemiz bu hizmetin Salihli Belediyesi sınırlarında olması şartını getirmiştir. Salihli Devlet Hastanesinde muayene olan hastalarımız sadece hastanemiz hekiminin imzaladığı sevk evrakı ile beklemeden sintigrafi tetkikini yaptırabilecektir. Sintigrafi tetkikleri şunlardır: Kalp sintigrafisi, Akciğer sintigrafisi, Beyin sintigrafisi, Böbrek sintigrafisi, Tüm vücut sintigrafisi.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here